Lahendus müraterrorile: parkla ööseks lukku? (24)

Lahendus müraterrorile: parkla ööseks lukku?

KURJA JUUR: Millal keelumärgiga sellesse parklasse sissesõit keelatakse, Mäetalu täpselt öelda ei osanud. Küll aga andis ta lootust, et märgi paigaldamine järgnevatel nädalatel on küllaltki tõenäoline.
Foto: Peeter Kukk

Peagi võidakse öötundideks sulgeda Diva-tagune parkla, sest sealt kostuv müra ei lase läheduses elavaid inimesi magada. Ka alustab linn läbirääkimisi ööklubidega ühekordse sissepääsu kehtestamiseks.

Esialgsete plaanide alusel paigaldatakse parkla sissepääsu juurde keelumärk, mille kohaselt öösel parklasse sisse sõita ei tohi. Samuti võimaldab märgi olemasolu politseil platsile siiski lärmama tulnud inimesi karistada, sest tegu on konkreetse seaduserikkumisega. Seni on politsei sõnul küll trahve määratud, ent sageli on patrulli saabumise hetkel avalikku joomist või öörahu rikkumist raske tuvastada.

Kuigi märk peaks teoorias inimesi parklast eemale hoidma, eelistaksid kodanikud siiski tõkkepuu paigaldamist, sest korra parklasse sisse pääsenud lärmajad jõuavad nende une rikkuda enne politsei saabumist.

Kett on kulukas

Linnapea Mati Mäetalu sõnul on aga tõkkepuu või keti paigaldamine linnale liiga kulukas ning esialgu loodab ta märgi ning parkla valgustuse parandamise peale. Parkimisplatsi öist sulgemist on kodanikud juba aastaid oodanud. Kahe aasta eest paigaldati platsile valvekaamera, ent see pole olukorda parandanud.

Kuigi parkla kuulub linnale, sõltub öise müra ohjeldamine Mäetalu hinnangul paljuski ettevõtetest, sest seal liigub peamiselt ööklubide klientuur ja seetõttu ei piirdu klubide tegevus vaid nelja seinaga. Ta tõi võrdluseks vabaõhuüritused, mis toimuvad sageli linna territooriumil, ent alal peab korda hoidma ürituse korraldaja.

Nii mürast häiritud elanikud kui ka linnapea pakkusid võimaliku lahendusena välja ühekordse sissepääsu kehtestamise, mis laseb pidulistel klubisse siseneda vaid ühe korra. “Enamikus ööklubides on see tavaline ja klubidele peaks ju see ka kasulik olema, kui külastajad ei käi autodes oma alkoholi joomas,” leidis Mäetalu.

Veel pidas ta probleemiks Privilege’i kehva ventilatsioonisüsteemi, mis sunnib klubi uksi ning aknaid lahti hoidma ja inimesed kipuvad minema õue värske õhu kätte. Samuti kostab sedasi Privilege’ist tulev muusika tänavale. Linnapea alustab klubidega läbirääkimisi järgmisel nädalal.

Diva programmijuht Kristjan Lillimägi ütles, et mõte pole midagi uut ning tema oleks ühekordse pileti juba ammu kehtestanud, ent küsimus on konkurentsis ja teistes lähedastes asutustes, kes muutusega nõus ei ole. “Kui teised kaasa ei tule, on Diva see, kes kliendile liiga teeb,” selgitas Lillimägi.

Seevastu Privilege’i omanik Gerd Nepper ideest väga vaimustunud ei ole, kuna nii kogemus kui ka katsetused näitavad tema ütlust mööda, et klubis taoline süsteem ei toimi. Nepper tõi näiteks tasuta peod, kus ühekordne sissepääs kaotaks mõtte. Et linnapea pole klubidega veel uue korra kehtestamist arutanud, ei soovinud Nepper teemat pikemalt kommenteerida ning lisas vaid, et linn ei saa dikteerida ettevõtlust ega piletite reegleid.

“Eks me saame näha, kas ja kui palju sellest kasu on,” ütles Uue tänava elanik Maile Kivimäe kohtumise lõppedes. “Kindel on aga see, et meie oma jonni ei jäta. Meid on piisavalt vihaseks aetud.”

Print Friendly, PDF & Email