Jööri Folk avab pidulikult uue laululava ja püstkoja (3)

Jööri Folk avab pidulikult uue laululava ja püstkoja

OLETE OODATUD: “Usun, et siit leiab igaüks endale midagi meelepärast,” kutsub vallavanem Kaido Kaasik kõiki uudistama.
Foto: Peeter Kukk

Valjala valla suvine suursündmus Jööri Folk avab ühtlasi kohaliku külamuuseumi laiendusena valminud laululava ja püstkoja.

“Lava on korralik. Nüüd saavad siin koorid esineda, tantsijad tantsida ning bändi tarbeks on olemas koht, kus saab teha näitemängusid ja palju muud,” rõõmustas Valjala vallavanem Kaido Kaasik. Laululava esisele on ehitatud ka uued pingid, kus istekohti on umbes paarsada.

Kaasiku sõnul tuli idee ehitada püstkoda Jööri külavanemalt Jaanus Lipult. “See on meeste laulutuba,” muigas vallavanem, lisades, et kuna kõigil on kiire ja pole aega kokku saada ja lugusid vesta, siis nüüd on vaja vaid aega ja ka selleks tarbeks on koht olemas.

Maksis 800 000 krooni

Niisamuti annab koda võimaluse koolituste või seminaride korraldamiseks. Puidust ehitatud ja paekiviga ääristatud püstkoda mahutab paarkümmend inimest. Keskel on metallkorsten, mille all saab vastavalt vajadusele kas siis küpsetada või leent keeta. Laululava ja püstkoja maksumuseks kujunes Kaasiku sõnul üle 800 000 Eesti krooni, valmisid nad PRIA meetme 3.2 toetuse abil.

Meiereihoone on samuti valmis, kuid ootab veel sisustamist. Niisamuti ootab veel täiendamist puutöökoda, mis annab võimaluse teha puutööd ning samuti on sinna plaanis paigutada vanaaegsed puutööriistad. Enam-vähem valmis, kuid veel sisustamist ja tunnustamist ootab Jööri küla kogukonnaköök. Mõlemad, nii puutöökoda kui ka kogukonnaköök on valminud Leader-programmi toetusega.

Kui sel aastal toitlustab folgilisi Saare Mahe, siis tuleval aastal on loodetavasti võimalus juba seltsilistel endal külalistele pruukosti pakkuda. Uued hooned ehitas Valjala Ehitus OÜ. Abiks olid Jööri külaseltsi liikmed eesotsas muuseumi juhataja Sulev Peäskega. Tuleval laupäeval kl 16 algavale folgile on oodatud kõik huvilised.

Pakutakse lambaliha

Kui varasematel aastatel on Sulev Peäske ja Kaido Kaasik pakkunud külalistele maa sees küpsetatud lammast, siis seekord on Know Sheep projekti raames seminar, kuidas valmistada maitsvat lambaliha. Möödunud aastal oli folgi külastatavus umbes 500–600 inimest, korraldajad loodavad, et sama palju rahvast tuleb ka see aasta. Lisaks tihedale programmile, kus avatud on erinevad töötoad ja peetakse seminari, saab nautida kontserti, minna suitsusauna ning keerutada jalga hiidlaste vokaal-instrumentaalansambli Iiukala saatel.

Esinevad külapillimehed, Muhu Lõõtsmoorikud, naisrühm Tokkroes Muhust, pärimusmuusika ansambel Küi Sõrve säärelt, Topelt Lõõtsad ja kanneldajad Valjalast, Mari Visnapuu torupillil, vilel, trummil jt. Kultuuri korraldusliku poole eest hoolitsevad Valjala valla kultuurinõunik Anne Auväärt ja rahvamaja juhataja Viktor Martel.

Jööri folgil on kaks poolt. Üks neist hariv ja teine muusikaline. Töötubade eesmärk on näidata, kuidas vanasti tööd tehti, ning kultuuriline pool annab võimaluse kõigil ennast hästi tunda.

Print Friendly, PDF & Email