Ole inimlik, isetu ja andestav

Niisuguse moraaliga lõppes esimene ooperiõhtu Saaremaa ooperipäevadel. Justnimelt, ole andestav, sest kättemaks on tülgastav. Suurim nauding maksta kätte ülekohtule on mitte kurjaga, vaid heateoga. Vaat niimoodi arvas inimestevaheliste suhete klaarimisest 18. sajandil 26-aastane Mozart, kui kirjutas oma kõige populaarsema ooperi “Haaremirööv”.

Ooperi selgrooks on loomulikult armastus, nagu ooperis ikka, kuid selle taustal näidatakse veenvalt, kuidas isekast despoodist idamaine valitseja muutub andestavaks ja mõistvaks inimeseks. Seekord siis mehe suhtes, kes on tema suurima vihavaenlase poeg ja rivaal armastuses. Ja kuigi laval vehitakse saablitega, kägistatakse palvehelmestega ja lubatakse konkurendid elusalt nülgida, jääb see kõik nõuks. Kas pole see vägivalla vältimise rõhuasetus aktuaalne ikka veel ka 21. sajandil? Ja sellel suvel vägagi aktuaalne.

Kahel õhtul etendus “Haaremirööv” Ankara riikliku ooperi- ja balletiteatri esituses Saaremaa ooperifestivalil. Nägin Türgi teatri esimest etteastet teisipäeval. See oli väga hea etendus! Türgi lauljate päikesest hellitatud hääletämbrid kombinatsioonis Mozarti peenekoeline muusikaga ja lavastuse rafineeritud lihtsusega mõjusid mulle hästi.

Kui kogu saal lõpus pikalt aplodeeris, oli selge, et kuum orient oli jahedaid põhjamaiseid südameid tõsiselt soojendanud. Ka türgi, saksa ja inglise keele paabel laval kõlanud aariates kandis tugevat sõnumit – muusika kui kõige universaalsem keel ei tunne ei ajalisi, ruumilisi ega kultuurilisi vahemaid. Seepärast on ooperižanr kaua vastu pidanud ja kestab üle praeguste ja tulevaste põlvede.

Kui ooper aastate eest Kuressaare lossihoovi murul kanna maha pani, ei osanud väga paljud meist ette kujutada, et sellest võiks saada midagi püsivat ja igasuvist. Aga nagu öeldakse, sobivate asjaolude kokkusattumisel on kõik võimalik. Tean paljusid, kes oma suveplaane tehes sätivad kesksele kohale visiidi Saaremaale just ooperikalendrit vaadates.

Miks? Sest Eesti Kontsert koostöös oma partneritega on teinud ooperifestivalist kvaliteetürituse, mis mõtleb ühtaegu ooperi asjatundjatele, ooperile lähenevatele ja ooperikaugetele inimestele. Kas see pole tore? Ülipopulaarsed ooperiaariad ja itaalia laulud kõlavad sel nädalal üle Saaremaa ja Muhumaa.

Eesti Kontserdi strateegia pakkuda kultuurielamusi üle maakonna on leidnud suurepärast toetust paljude kultuurisõbralike kohalike omavalitsuste poolt. Eks ole ju teada-tuntud tõsiasi, et omavalitsus, kes suudab elavdada kultuurielu, jääb kestma. Sellel omavalitsusel, kes kultuurisündmustega suudab rikastada kohalikku majanduselu, on konkurentsieelised võistlevas maailmas, kus me saame vabalt valida kohta, kus elada, tööd teha ja kultuuri nautida.

On veel üks hea pool. Suvi on kohtumiste aeg ja ooperipäevadel võib kohata vanu tuttavaid, keda pole ammu näinud. See on kultuurifestivalide lisaväärtus, nagu tänapäeval tavatsetakse öelda. Kahtlemata on lisaväärtuseks seekord ka piiskopilinnuse territooriumil toimuvad restaureerimistööd. Kui vaadata maa seest välja kaevatud poole tuhande aasta vanuseid kivimüüre, saab oma mõtetesse manada igasuguseid fantaasiaid. Kas või tõdemuse, et kui linnus kerkis lossihoovi, polnud ooper veel sündinudki. Saarlasena olen rõõmus, et kultuurid kohtuvad siin Läänemere ääres.

Täna õhtul toimub suvises kontserdisaalis ooperigala – ooperisõprade lemmikõhtu, reedel on kohal meie rahva oma ja armas Estonia teater ja rosinaks on maailma tipptenori Jose Cura etteaste laupäeval. Mis muud, kui jälgige reklaami, sest järgmise aasta etenduste pileteid juba müüakse. Pikka iga Saaremaa ooperifestivalile!

Urve Tiidus
ooperisõber

Print Friendly, PDF & Email