Ühe Sõrvemaa mehe elust meie ajaloo saatuseaastail (1)

Ühe Sõrvemaa mehe elust meie ajaloo saatuseaastail

Priidu Kirsimetsa päevaraamatu üks lehekülgedest.

Alloleva päevaraamatu leidis mõni aeg tagasi internetist üks meie lehe toimetuse liikmetest. Selle on kirja pannud Sõrvemaalt Türju külast pärit mees Priidu Kirsimets, kes elas aastail 1911–1944. Päevaraamat on lühike ja tundub, et sissekanded sellesse on tehtud küllaltki juhuslikult.

Selles kajastuvad kõigest kaks aastat: 1940 ja 1941. Kes ajalugu aga vähegi tunneb, peaks teadma, et meie rahva ja riigi jaoks olid need saatuseaastad. Ja just see asjaolu teebki Priidu Kirsimetsa päevaraamatu huvitavaks: selles peegelduvad ühe Sõrvemaa mehe emotsioonid ja mõtted tema kodukohas toimunud pöördelistest sündmustest.

Alljärgnevalt toome ära mõned katked sellest päevikust. Autori kirjapildi oleme enamjaolt jätnud muutmata. Täna peatuksime neil sündmustel, mis leidsid aset 1940. aastal. Järgmine kord võtame vaatluse alla juba 1941. aasta.

Lugejale meeldetuletuseks vaid nii palju, et 1939. aasta augustis olid Natsi-Saksamaa ja Nõukogude Liit allkirjastanud kurikuulsa Molotovi-
Ribbentropi pakti, millega Baltimaad anti Moskva mõjusfääri, sama aasta sügisel sundis Kreml meile peale nn baaside kokkuleppe ja esimesed Vene sõjaväelased saabusid Eestisse juba oktoobris. Sõrve oli üks neist paikadest, mille vastu Vene sõjaväe juhtkond suurt huvi tundis.

Ja veel: Priidu Kirsimetsa päeviku leidsid 2009. aastal soomlased, kes olid Sõrve endale talu ostnud. See tuli päevavalgele Türju küla Pädu talu sauna pööningult. Leiust teavitasid nad kohe ka talu endist omanikku, praegu Kuressaares elavat vanaprouat. Priidu oli tema vanaonu. Päevaraamatu autorist ja tema saatusest anname rohkem teada järgmisel korral.

Esimese sissekande on Priidu Kirsimets oma päevikusse teinud ilmselt 1940. aasta veebruarikuu alguses – see algab ilmaolude kirjeldamisega ja tundub, et autori meeleolu polnud juba siis just kõige optimistlikum.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email