Plekkide-apteek

Plekkide-apteek

 

Plekkide kõrvaldamine on perenaisele tähtis peatükk, sageli võib sellega mõnd hääd riietuseset või lauakatet tarvitamiskõlblikult päästa. Vanu kuivanud plekke pole üksi raske kõrvaldada, vaid nad säilitavad sageli ka jäädavaid jälgi, milliste eemaldamine osutub võimatuks.

 On olemas palju nõuandeid plekkide kõrvaldamiseks, palju proovitud retsepte ning mõnes majapidamises leidub terve kogu aja­lehe väljalõikeid. Ent sageli osutub olukord hoopis teiseks. On tekkinud plekk, mida tahetakse kiiresti kõrvaldada, siis hääl juhul on nõuanne käepärast, kuid enamasti tuleb teda alles otsida.

Peale selle soovitatakse nõuannetes mitme­suguseid keemilisi vahendeid, milliseid kindlasti kohe käe­pärast ei ole, nende hankimiseks kulub enne aega ning otse­kohene pleki kõrvaldamine on takistatud.

Plekkide-apteek peab aitama seda pahet kõrvaldada. Viimane on kerge vaevaga hangitav. Selleks tisleri juures lasta valmistada käepidemega varustatud kast (et saaks viia õnnetuse kohale), milline jaotatud lahtriteks.

Silmapilgul, mil õnnetus tekkinud, peab apteek käepärast olema. Pude­lid, ülevaatlikult korraldatud, peavad alati täidetud olema. Tarvitada ainult pruune pudeleid, kuna nad on kemikaalide alalhoiuks soodsamad. Soovitatav on plekkide-apteeki, mil­line sisaldab ühtlasi palju mürgiseid vedelikke, hoida suletud kohal, kus nad on nii valguse kui ka laste eest varjatud.

Kastis hoida alal abinõusid, nagu mitmevärvilisi paiku, puu- või klaaspulgakesi vahendi peale panemiseks, vatti ja käsnakesi või pehmeid harjakesi. Peale selle kuuluvad siia veel väävlipulgakesed pleki eemaldamiseks ning veidi imevat pulbrit, nagu magneesium ja talk.

Väga tähtis on ka pleki-apteegi varustamine omakirjutatud pleki-tabeliga. Tugeva papi mõlemale küljele kleepida valge paber, millele kirjutada tähestiku järjekorras pruugita­vamaid retsepte, milliseid alati oma kogemuste põhjal täien­dada võib. Tabeli kõrval pidada veel pleki-apteegi sisuülevaadet. Pudelid varustada vastavate etikettidega.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email