Saare Selverisse pannakse üles piimaautomaat (9)

Saare Selverisse pannakse üles piimaautomaat

JAAN KIIDER: “Kuna esialgu ei ole läbimüük ilmselt nii suur, siis suudan ma oma taluga automaadi ära varustada.”
Foto: Peeter Kukk

Saare Selveris kavatsetakse juba sellel aastal müüma hakata mahepiima otse piimaautomaadist. Ligikaudu kahemeetrine ja 150 liitrit piima mahutav reklaamidega kaunistatud piimaautomaat paigaldatakse Selveri piimaleti kõrvale.

Tegemist on pastöriseerimata naturaalse mahepiimaga, mis säilib 2–3 päeva. “Selle aja jooksul jõuab tarbija kenasti piima ära tarbida,” sõnas TÜ Eesti Mahe juhatuse liige Jaan Kiider.

Mahepiima rasvaprotsent kõigub tema sõnul aasta lõikes. “Suvel on lahjem, talvel üle nelja protsendi, aga alla 3,5 ei tohiks langeda,” kinnitas Kiider. Piima väljamüügihinnaks kujuneb 1 või 1,10 eurot. Kahjuks ei saa piimasoovijad oma pudelitega piimaautomaadist piima võtta, tuleb kasutada automaadi kõrval asetsevas korvis olevaid liitriseid plastmasspudeleid.

“Inimene võtab pudeli, laseb piima pudelisse ja keerab ise korgi peale,” seletas Jaan Kiider, lisades, et pudeli eest eraldi maksma ei pea, see on piimahinna sees. Piima eest on võimalik koos teiste ostudega maksta Selveri kassades.

Piim tuuakse automaati otse Jaan Kiideri Riido talust ja seda vahetatakse ülepäeva. “Kuna esialgu ei ole läbimüük ilmselt nii suur, siis suudan ma oma taluga automaadi ära varustada,” sõnas Kiider.

Selveri avalike suhete juht Annika Vilu ütles Saarte Häälele, et loodetavasti saavad Selveri kliendid poest mahepiima osta juba lähitulevikus, kuid ühtegi kindlat kuupäeva ta veel välja öelda ei söandanud. “Meil on huvi, et piimaautomaadid Selveri kauplustesse jõuaksid, praegu peame selles osas läbirääkimisi,” sõnas Vilu.

Piimaautomaatide soetamiseks vajaliku toetuse saamiseks põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) kaudu avaneb vastav meede augusti lõpus. Üle Eesti on esialgu plaanitud paigaldada 35 automaati, kuid täpsem arv selgub alles siis, kui projekt saab positiivse vastuse. Ühe piimaautomaadi maksumus on 27 000–30 000 eurot olenevalt varustusest ning automaadid saadakse Itaalia tootjatelt.

Print Friendly, PDF & Email