Mahetalud ootavad külla (1)

Hiljuti trükist tulnud teine Saare maakonna Avatud Mahetalude kaart näitab huvilistele muuhulgas, millisest talust saab maasikaid osta või kus kaeda karjamaal kepsutavaid lambaid.

Kaardile on märgitud 22 mahetalu, kus pererahvas on nõus külalistele oma taluelu näitama ning olenevalt aastaajast talus kasvatatud saadusi kaasa müüma.
Liikumises Avatud Mahetalud osaleva Sülla ökotalu peremehe Aivar Kallase sõnul pole kaart mõeldud turismi arendamiseks, vaid sellega püütakse säilitada sidet talude ja tarbijate vahel. “Et inimesel oleks võimalus tutvuda taluga, mille toodangut ta ostab,” selgitas Kallas.

Leader-programmist toetuse saanud ja talude omaosalusel teist korda trükitud kaart on mõeldud nii turistidele kui ka kohalikele inimestele. Selle pealt on hea vaadata, kus asub lähim koht, kust midagi osta, või kuhu minna ilusal puhkusepäeval lastega aega veetma, tutvustas kaardi kasutusvõimalusi Avatud Mahetalude liikumise üks eestvedajaid Karen Allas.

Kuigi Saaremaal on maheviljelusega tegelevaid talusid tunduvalt rohkem, ei soovi kõik neist liikumisega ühineda, sest kogu toodang läheb oma lauale või ei pruugi nad huvilistele talu tutvustamiseks aega leida, nentis Allas ning rõhutas siinkohal, et inimesed kasutaksid kaardil toodud kontakt-andmeid ja lepiksid pererahvaga eelnevalt kokku, millal oleks sobivaim aeg talu külastuseks. Näiteks kibedal heinaajal ei pruugi külaliste jaoks aega jääda või ka vastupidi – ehk kuluks siis just abi marjaks ära.
Olev Müür Koplimäe mahetalust ütles, et kaart näpus, tulijaid on palju. On neid, kes tulevad üksnes ostusooviga, kuid on neidki, kes tahavad täpsemalt teada, kuidas toodang põllult n-ö letile jõuab.

Karen Allase sõnul on esimest Avatud Mahetalude kaarti täiendatud kahe jalgrattamarsruudiga, mõned talud on välja jäänud, uusi juurde tulnud. Lisaks taludele on ära toodud ka kaheksa mahepõllumajandusest ja loodusest lugu pidava koostööpartneri asukoht ja andmed.
Praegu on taaskasutuspaberile trükitud Avatud Mahetalude kaart saadaval Kuressaare turuhoone teisel korrusel Saaremaa Villa kontoris, kuid lähiajal jõuab see ka turismiinfopunktidesse ja taludesse.

Print Friendly, PDF & Email