Lehmalembesed käisid vissinäitusel silma nuumamas (1)

Lehmalembesed käisid vissinäitusel silma nuumamas

PIIMANDUSFRIIGID: Vasakult Tõnu Post, Mati Kivi, Toomas Raaper ja Tiit Tüvi iga-aastases kohtumispaigas, Upa vissivõistlusel.
Foto: Egon Ligi

Igal aastal külastab Upal korraldatavat saarte vissivõistlust loomakasvatusentusiastide sõpruskond, kes ise nimetab end lehmalembeste klubiks.

“Ma tõesti ei mäleta, mitmendat korda ma siin Saarte Vissil olen, aga meil on sõprade punt, kes igal aastal tuleb ja imetleb siin neid ilusaid lehmi, naudib Saaremaa loodust ja sõprade seltskonda, sest tavaajal me mandri peal niimoodi kokku ei saa,” rääkis Jõgevamaal asuva Õnne Piimakarjatalu OÜ juhataja Mati Kivi. “See on omaette rituaal, mis on kestnud aastaid, ja ma arvan, et kestab niikaua, kuni Saaremaal loomanäitust tehakse,” lisas ta.

Koos Mati Kiviga olid sel aastal Saaremaal Eesti tõuloomakasvatajate ühistu seemendusspetsialist Toomas Raaper ja Harjumaal asuva Haljava OÜ juht Tiit Tüvi. Töistel põhjustel jäid tänavu tulemata harjukad Ain Muddi (Aatmaa AS) ja Inge Põldsalu (Suurekivi OÜ).

Mati Kivi sõnul on nad lähemalt tuttavaks saanud reisidel ja õppepäevadel, enamik neist on õppinud küll maaülikoolis, kuid seda erinevatel aegadel. Saaremaalt kuuluvad lehmalembelisse sõpruskonda Kärla PÜ juht Ülar Tänak ja Kõljala POÜ juht Tõnu Post, kellest viimane on mandri kolleegide võõrustaja.

Saaremaale tulevad klubi liikmed alati vissinäituse eelõhtul, mis möödub Tõnu Posti juures maailma parandades. “Arutame, mis on Eesti põllumajanduses toimunud ja toimumas. Kindlasti teeme sauna, kindlasti sööme kala,” rääkis Mati Kivi. “Kala me võtame muide mandrilt kaasa, sest pikaajalised kogemused näitavad, et Saaremaal kala ei ole,” tõdes ta.

Hommikul siirdub kogu seltskond Upale vissivõistlusele ja õhtuks sõidetakse tagasi mandrile. Eesti tõuloomakasvatajate ühistu nõukogu liikmena loeb Mati Kivi oma kohuseks külastada kõiki kolme Eestis toimuvat vissivõistlust, mida lisaks Saaremaale korraldatakse Tartus Ülenurmel ja Harjumaal Luigel.

Ehkki Saaremaa lehmad pole üleriigilist vissivõistlust küll kunagi võitnud, leiab Mati Kivi, et siinsed piimaandjad pole sugugi kehvad. “Saaremaa lehmal ei ole midagi viga, Saaremaa lehm on ilus. Me ei kahetse kunagi, et me siia tuleme. See nuumab silma ja annab energiat ja teotahet edaspidiseks,” kinnitas Mati Kivi.

Sulev Mägi pillimäng rõõmustab publikut ja loomi

Sarnaselt üle väina kohale sõitnud lehmahuviliste sõpruskonnaga kuulub Saarte Vissi juurde ka Leisi vallast pärit lõõtsamees Sulev Mägi, kes on oma lustaka pillimänguga Saarte Vissi publikut rõõmustanud juba kümmekond aastat. “Lõõtspill on maalähedane ja loomakasvatus on maalähedane, nii et sobivad kokku küll,” arvas Sulev Mägi, kelle repertuaari moodustavad peaasjalikult vanad polkad ja valsiviisid.

Tunnustatud pillimees tõdes, et igal vissivõistlusel on tema juurest läbi astunud mõni inimene, kes on oma sõnul tulnud Upale esmajoones just lõõtsamängu kuulama.

Kunagi olid ka Sulevil endal koduloomad, aga pärast seda, kui piimaring ära kadus, jäi vaid kaks kassi. “Maainimesed võõrutatakse loomapidamisest ära ja nüüd ma isegi ei hakkaks mingil juhul enam loomi pidama,” rääkis Leisi vallas Lõpi külas elav mees. “Varem olid külas igal perel lüpsilehmad, aga nüüd ei ole meil külas enam ühtegi lüpsilehma,” tõdes ta.

Saarte Vissi peaorganiseerija, Eesti tõuloomakasvatajate ühistu konsulent Aive Sonets ütles, et vissivõistluse korraldajate koostöö Sulev Mägiga on laabunud väga hästi ja ka publik on vanameistri mänguga harjunud. “Meile meeldib ja lehmadele ilmselt ka meeldib tema pilli järgi tantsida,” usub Sonets, kelle sõnul võtab Sulev Mägi esinemiskutse alati hea meelega vastu. “Kui ma talle helistan, siis ta juba ootab seda kõnet,” märkis vissivõistluse hing ja peavaevanägija.

Print Friendly, PDF & Email