Indrek Tarand – kas päris- või libakandidaat? (2)

Ühe kandidaadiga ja parteidevaheliste kokkulepetega paljukirutud presidendivalimiste arutelu sai eelmisel nädalal uut hoogu, kui Keskerakonna pakutud kandidaat Indrek Tarand teatas oma põhimõttelisest valmisolekust seada oma kandidatuur Toomas Hendrik Ilvese kandidatuuri kõrvale. Saarte Hääl uuris Saaremaalt valitud riigikoguliikmete käest, millised on võimalikud edasised arengud. Neli riigikoguliiget vastas kolmele küsimusele.

1. Kuidas suhtute Indrek Tarandi presidendiks kandideerimisse? (Võtkem aluseks peaminister Andrus Ansipi mõtte: “/…/ sest ausas demokraatias, kus kõigil on antud võimalus kandideerida, on üks aus kandidaat tuhat korda parem kui võltsdemokraatias mitu libakandidaati, kelle hulgast on võitja teada ja vaid etendatakse parima valimist.”)

2. Kas teie arvates suudetaks riigikogu fraktsioonides saavutada nii hea hääletusdistsipliin, et Toomas Hendrik Ilves osutuks riigikogu poolt valituks?
3. Juhul kui presidendi valimine peaks ikkagi minema valijameeste kätte, siis kas teie arvates on Indrek Tarandil võimalus saada Eesti Vabariigi presidendiks?


Jaanus Tamkivi
Reformierakond
1. Kindlasti peaks Indrek Tarand Keskerakonna kandidaadiks saades ütlema välja oma seisukoha, mida ta arvab Keskerakonna rahaküsimisest Venemaalt, ning selgitama, kelle rahaga hakkab ta kampaaniat tegema. Eks suvi ole tulekul ja nii Tarandil kui ka Savisaarel on aega seda kõike rahvale selgitada. Nii poe ees kui ka poe taga. Reformierakond on teatanud oma toetusest president Ilvesele. See toetus pole kokkuleppepõhine, vaid väärtustepõhine. Arvame, et Toomas Hendrik Ilves on olnud Eestile hea president.

2. Kolm riigikogus esindatud erakonda on teatanud, et toetavad president Ilvest. Pole mingit põhjust arvata, et nad oma otsust muudavad.

3. Presidendi valimise kohustus on põhiseaduse järgi riigikogul, valimiskogu on siiski pigem tagavaravariant. Riigikogu valimised olid alles märtsis, vaid viis kuud enne presidendivalimisi. Rahva mandaat on üsna värske ja selle rakendamine presidendivalimistel igati sobiv.


Urve Tiidus
Reformierakond
1. Indrek Tarandi võimalik esitaja presidendikandidaadiks näib olevat Keskerakond, kelle esimees on Edgar Savisaar. Kandidaadi esitamiseni seni asi veel jõudnud ei ole. Alles räägitakse sellel teemal. Kandideerimisõigus ja kandidaadi esitamise kord on seaduses kirjas. Indrek Tarandi ja Keskerakonna ühisosa on muidugi keeruline märgata.

2. Riigikogu töö aluseks on ikka see, et saadikuterühmad arutavad enne hääletust asjad selgeks ja hääletavad ühtselt. Küllap läheb nii ka presidendivalimiste puhul.

3. President tuleks valida riigikogus, nagu presidendivalimise kord ette näeb. Viimati valis riigikogu presidendiks Lennart Meri ja temast sai väga hea president. Muud ennustamised oleksid praegusel hetkel tänamatu töö.


Kajar Lember
Sotsiaaldemokraadid
1. Eesti põhiseadus näeb ette presidendi valimise kahel viisil: riigikogus, kui selle poolt on vähemalt 67 saadikut, või siis valijameeste kogus. Siiani ei ole Eestis suudetud presidenti kunagi riigikogus valida ning on avaldatud arvamusi, et miks see nii on ja miks ei suuda riigikogu kokku leppida jne. Täna tundub, et see võimalus on ning selles ei ole kindlasti midagi halba. Legitiimsus on kindlasti mõlemal valimisviisil, mis seadus ette näeb. See, et täna on tekkinud Keskerakonna potentsiaalseks kandidaadiks Indrek Tarand, on üheltpoolt tervitatav, kuid teisalt ka ikka parasjagu koomiline. Kui vaadata kas või Savisaare ja Tarandi “viisakusavaldusi” teineteise suhtes varasemalt, siis on see enamgi kui kummaline, teisalt, ega Keskerakonnal pole ka väga valikuid. Savisaare enda kandideerimine oleks sama koomiline.

2. Eks igal fraktsioonil on oma hingeelu ja teiste siseelu kohta on keeruline hinnangut anda, kuid olen veendunud, et sotsiaaldemokraadid moodustavad tänases riigikogus küll nii hea meeskonna, et me ei pea selle teemaga väga tegelema ja üleüldse on meie puhul mingist parteidistsipliinist keeruline rääkida. Selle nimi on ühine arusaam asjadest ja mõistusepärane käitumine ning me toetame erakonna endise esimehe presidendiametis jätkamist.

3. Ma ei ole sugugi kindel, et valimiste liikudes valijameeste kogusse oleksid Ilves ja Tarand ainsamad kandidaadid, pigem tuleb neid siis veel rohkem, ja kindlasti ei saa ka välistada, et Keskerakonnal on valijameeste kogule esitada mõni teine kandidaat Tarandi asemel ning Savisaar kasutab hetkel Euroopa Parlamendi roheliste fraktsiooni kuuluvat saadikut vaid peibutuspardina, kelle vastu ta ise varem kõvasti võitles. Valijameeste kogu on suhteliselt suur seltskond ning seal on kindlasti igasuguseid võimalusi. Kindlasti käivituks pärast valimiste läbikukkumist riigikogus suur lobby tegemine mööda vallavolikogude valijamehi ning ma ei ole sugugi kindel, kas see tänasel päeval Eesti demokraatiale midagi head kaasa tooks. Omavalitsustele kindlasti oleks see tore, sest lisaks võimalusele kaasa lüüa presidendivalimistel, lubatakse neile kindlasti pudrumägesid ja piimajõgesid ja äkki hakkab midagi voolama ka!


Kalle Laanet
Keskerakond
1. Olen seisukohal, et inimene, kes kandideerib presidendiks, ei saa ega tohi olla nn libakandidaat, see on vastutustundetu. Inimene, kes otsustab kandideerida vabariigi presidendiks, peab tegema seda suure vastutustundega Eesti riigi ja rahva ees! Leian, et peaministri selline arvamusväljendus ei ole riigimehelik.

2. See selgub pärast 29. augusti valimisprotsessi.

3. Tema võimalused saada parem valimistulemus kui riigikogus on üsna reaalsed.

Print Friendly, PDF & Email