Ruhnu koolimaja laguneb (8)

Ruhnu koolimaja laguneb

VANA MAJA: Praegu koolimajana kasutatav kirikla on ehitatud 19. sajandi lõpus. Kool on selles majas tegutsenud üle saja aasta ning tehtud on ulatuslikke ümberehitustöid.
Foto: www.ruhnlane.blogspot.com

Mõni päev tagasi kirjutati Ruhnu blogis väikesaare koolimaja trööstitust olukorrast. Vallavanem möönis probleemi olemasolu ja ütles, et juba eeloleval suvel kavatseb vald koolimajas nii mõndagi ära teha.

“Juba aastaid ei ole olukord Ruhnu koolimajas kiita,” märkis vallavanem Aare Sünter ja lisas, et mõne mehe kannatamatuse taga antud küsimuses võivad olla veel teisedki probleemid, mis on tingitud väikese koha fenomenist.

Vallavanema sõnul on uue koolimaja ehitamisest räägitud juba 1980. aastate lõpust saadik ja vähemalt viiel korral on kõik need head kavatsused liiva jooksnud. “Nüüd oleme siis teinud järjekordse katse, et Ruhnu saaks endale uue koolimaja,” rääkis Sünter.

Küsimusele, millal võiks vald uue koolimaja saada, vastas vallavanem: “Kõik need asjad ei käi nii kiiresti ja seepärast ei söanda ma praegu veel mingit konkreetset tähtaega nimetada. Võin vaid kinnitada, et vallavalitsus seda mõtet maha matnud ei ole ja me tegeleme sellega.”

Kommenteerides Ruhnu blogis kirjutatut, ütles Sünter, et üldjoontes on blogi koht, kus igaüks võib öelda, “mis sülg suhu toob”. “See on nagu seinaleht, kus te võite ilma erilise enesetsensuurita oma mõtteid avaldada,” lisas ta.

“Ma ei eita probleemi olemasolu ja kinnitan, et vald tegeleb sellega,” jätkas Sünter. “Lisaks sellele, et kavandame uue koolimaja ehitamist, on meil eeloleval suvel plaanis ka olemasolevat hoonet remontida. Raha selleks on eelarves olemas ja isegi materjalid on juba muretsetud.”

Kuna kool tegutseb endises Ruhnu pastoraadihoones, tõi vallavanem Sünter laiaulatuslikumate remonditööde takistustena esile järgmised asjaolud: hoone ei kuulu vallale, vaid EELK konsistooriumile; hoone on muinsuskaitse all, mis nõuab ehitustöödeks täiendavaid kooskõlastusi; valla eelarve tuludeosa kahanemine masu ajal. “Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt võib meie tulubaas sel aastal väheneda kuni 10% võrra,” rääkis Sünter. “See aga tähendab, et peame kulutuste tegemisel käituma mõistlikult.”

Lõpetuseks märkis Ruhnu vallavanem, et blogis kritiseerijad võiksid ka ise oma valla kooli heaks midagi konkreetset ära teha. “Näiteks võiks seesama Andres (blogis oleva kirjutise autor – toim) tulla ja maja pööningul olevad lahtised aknad vineeriga kinni lüüa,” ütles Aare Sünter. “Oleme Andresele [Keskpaik] teinud ettepanekuid ja hinnapakkumisi, peale virisemise pole sealt aga midagi kuulnud.”

VÄLJAVÕTTEID RUHNU BLOGIST
Fassaadil jookseb vihmavesi otse verandale sisse, sest trepi kalle on veranda poole. Endiselt pole midagi ette võetud veelaudadega, mis praegu juhivad vett otse vundamendi vahele. Pööningul võiks lahtised aknad vähemalt vineerigagi kinni lüüa, et vesi neist sisse ei sajaks…

… solgivesi jookseb köögivalamust otse põranda alla, nii kui virtski peldikust… Koolimajja sisenetakse ja sealt väljutakse lagunenud haisva eeskoja kaudu, kus nimetatud peldik asubki…

Minu arust on narr rääkida uue koolimaja ehitamisest, sellal kui vana laguneda lastakse… Kas poleks õigem hoida seda, mis on? Minu arust oleks mõistlik suunata uue kooli jaoks olemasolevad ressursid vana koolimaja restaureerimisse.

Andres, Ruhnu kooli õpilane aastaist 1984–1991
www.ruhnlane.blogspot.com

Print Friendly, PDF & Email