Elering: elektrihind tõuseb peagi 60% (4)

Eleringi värske prognoos ennustab, et aastal 2016 kallineb elektrienergia ligikaudu 60 protsenti, võrreldes hinnaga, millega kodumajapidamised ja väikefirmad seda Eesti suletud turul praegu osta saavad.

Prognoosi järgi on 2016. aastal keskmine elektrihind Eestis 48,5 eurot megavatt-tunni eest. Praegu maksab megavatt-tund suletud turul 29,4 eurot. Hinnatõus ei tähenda siiski automaatselt ka lõpphinna tõusu, sest elekter moodustab vaid osa kuludest.

Kui liita sellele taastuvenergia tasu eeldatav kahekordistumine ja võrgutasude tõus, on Postimehe arvestuse järgi 2016. aastal kodutarbija elektri kilovatt-tund ligi 40% kallim kui praegu.

Praegu maksab kodumajapidamine Eesti Energia põhitariifi järgi 10,06 senti kilovatt-tunni eest, kõikide teadaolevate tasude tõusu ja Eleringi pakutud elektrihinna tõusu järel oleks tariif 13,9 senti ehk vanas rahas 2,18 krooni.

Kõik arvesse võetud hinnatõusukomponendid võivad tegelikkuseks saada ka paar aastat varem, seepärast võime väita, et säärane hinnahüpe tabab tarbijaid juba 2014. aastal.

Postimees märkis, et Eleringi prognoosi tuleb ilmselt lugeda kõige usaldusväärsemaks, mis Eesti energiaturu kohta saada on. Eleringi juht Taavi Veskimägi märkis, et tegelik hind võib elektribörsil kujuneda mõnevõrra teistsuguseks, kui seda näitab tootmisvõimsusi, tarbimist ja elektriühendusi liitev prognoosimudel. Seda põhjusel, et mudel arvestab n-ö ideaalset olukorda.

Taavi Veskimäe sõnul on siinne elektrihind olnud madalamaid Euroopas. “Avatud turul on elektrienergia samasugune normaalne kaup nagu gaas, nafta või metallid. See olukord, kust me tuleme, on ebanormaalne, mitte see, kuhu läheme,” ütles ta 2013. aastal täielikult avaneva elektrituru kohta.

Print Friendly, PDF & Email