Ajaloo õudused Juuniküüditamine 1941 – 70 aastat tagasi

Ajaloo õudused Juuniküüditamine 1941 – 70 aastat tagasi

 

14. juunil möödub 70 aastat Eesti lähiajaloo ühest traagilisemast sündmusest – 1941. aasta juuniküüditamise algusest. Repressioonid algasid meie maal kohe pärast seda, kui Nõukogude Liit oli 1940. aasta suvel vastavalt Natsi-Saksamaaga sõlmitud kokkulepetele Eesti okupeerinud ja annekteerinud.

Californias asuva Stanfordi ülikooli kirjastuse avaldatud raamatus “Estonia and Estonians” kirjutab väliseesti ajaloolane Toivo Ülo Raun: Aastail 1940–1941 algas Eesti ühiskonna sovetiseerimine. Selle üheks tunnusjooneks oli elanikkonna arvu järsk kahandamine: nii püüdis stalinlik režiim vabaneda neist, kes talle miskipärast vastumeelsed tundusid… Juba esimesel Nõukogude aastal hukkas režiim umbes 2000 inimest, deporteeriti ligikaudu 19 000 inimest.

Küüditamiste kõrgaeg saabus aga 1941. aasta juuni keskel, mil võõrale maale saadeti pea 11 000 inimest. Sellele vägivallale järgnes Saaremaal juulikuu alguses veel teine küüditamise laine.

Alljärgnev tekst on peamiselt võetud maakonnalehe Meie Maa (MM) 1942. aasta 13. juuni numbrist, kui tähistati juuniküüditamise 1. aastapäeva. Tookord otsustati esimest korda kuulutada 14. juuni meie rahva leinapäevaks. Tõsi, Eesti oli siis Natsi-Saksamaa poolt okupeeritud, mistõttu tuleks sellesse allikasse (nagu kõigisse ajalooallikaisse) siiski kriitiliselt suhtuda.

Kui aga kogu natslik retoorika (à la “suur juht Adolf Hitler kui meie vabastaja”) tähelepanuta jätta, on kõnealuses artiklis piisavalt väga head materjali: aastatagused õudused olid ju inimestel veel hästi meeles.

Sissejuhatuseks kirjutab MM, et plaanikindlaid arreteerimisi ja hukkamisi alustasid kommunistid juba kaua aega enne 14. juunit. Löögi alla sattusid kõik, kes võõrvõimule vähegi kahtlased tundusid. Arreteerimiste laine muutus hoogsamaks 1941. aasta märtsis, mil tuhanded eestlased kadusid üleöö NKVD püünistesse.

Ka Saaremaal ja Kuressaare linnas jäi kadunuks hulk inimesi. Peamiselt oli tegu iseseisva Eesti aktiivsete ühiskonnategelastega, kes olid punasele võimule pinnuks silmas.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email