Saarte loomakasvatajad kogunevad Upale kaunislehma valima

Saarte loomakasvatajad kogunevad Upale kaunislehma valima

Lüpsja Jaan Penjora ja asendustalitaja Aili Petrovits valmistavad loomi ette vissivõistlustele viimiseks.
Foto: Sander Ilvest

Saaremaa piimatootjaid on taas vallanud iga-aastane suvealguse elevus, sest 15. juunil toimub Upal järjekordne Saarte vissivõistlus.

Ürituse Saarte Viss 2011 organisaator, Eesti tõuloomakasvatajate ühistu konsulent Aive Sonets ütles Saarte Häälele, et praeguseks on registreerunud 14 osavõtjat, kes kõik on teada-tuntud tegijad juba varasematelt vissivõistlustelt. “Tulemas on ka hiidlased ja tulemas on muhulased, nii et sel aastal tõotab jälle tulla tõeline Saarte Viss,” rõõmustas Aive Sonets.

Praeguseks on Aive Sonets ja Saaremaa veterinaarkeskuse juhataja Toivo Jürisson vissivõistlusest osavõtjatele ringi peale teinud ja koos loomakasvatajatega parimatest parimad piimaandjad välja valinud.

Sel aastal vissivõistlustel kolme lehmaga osaleva OÜ Hekva zootehniku Elvi Mägi sõnul valiti kõigepealt välja 7–8 lehma, kelle hulgast jäid sõelale hea kõndimisoskusega loomad. Võistlustele eelneva kümne päeva jooksul teevad loomatalitajad Jaan Penjora ja Aili Petrovits lehmadele iga päev tunni jagu kõndimistrenni ja valmistavad neid ka muul moel võistlusteks ette.

Pole ju sugugi igapäevane, et ühele loomale pannakse päitsed pähe ja tal tuleb rahva ees ringiratast käia. Et võistlustel saadab visside esinemist vali muusika, tuleb lehmi juba varakult ka sellega harjutada. Hekva osaühingu lauda juures saadab lehmade kõndimistreeninguid autoraadio. Võistluspäeva hommikul pestakse kaunitarid koerašampooniga puhtaks ja talitajate sõnul on see loomadele niivõrd meelepärane, et nad lausa mõnulevad.

Vissivõistlus pole argipäevast eemaldumine mitte ainult loomadele, vaid ka talitajatele, kes pärast võistlusmelu korraliku peo maha peavad. Möödunud aastal oldi koos Muhus Vanatoal, sel aastal peetakse pidu Kipi-Koovil. “Need on inimesed, kes teevad kogu aeg rasket tööd ja pidutseda saavad vähe, aga seal kestab pidu kuni hommikuse lüpsini,” rääkis Elvi Mägi, kelle sõnul on nende ühistul tavaks anda vissivõistlustel ja sellele järgneval peol osalevatele töötajatele vaba päev.

Elvi Mägi sõnul on vissivõistluste igal osalejal välja pakkuda suuri ja ilusaid loomi, ehkki spetsiaalselt näituse jaoks neid keegi ju ei kasvata.

Tänavu 17ˇ. korda toimuval Saarte Vissil on esindatud nii Eesti punane tõug, holsteinid kui ka mustavalgekirju maakari. Hindamine toimub tõugude kaupa ja tõusiseselt vanuserühmade järgi. Eraldi selgitatakse välja punase karja parim viss, Holsteini viss ja maakarja viss.

Print Friendly, PDF & Email