Võlgades Facioga lõpetati Kallemäe kooli ehitusleping (3)

Võlgades Facioga lõpetati Kallemäe kooli ehitusleping

IKKA LÕPETAMATA: Koolijuht Arvi Liik rõõmustas sügisel, et lapsed said uude majja kolida, märke pooleliolevast ehitusest leiab aga veel kõikjalt.
Foto: Sander Ilvest

Riigi Kinnisvara on lõpetanud koostöö Kallemäe koolis töid teostanud Facio Ehitusega, tellija sõnul ei ole firma suutnud ehitust tähtaegselt lõpetada. Facio ise on hädas võlakoormaga alltöövõtjate ees.

Kallemäe kool alustas nüüd juba lõppevat õppeaastat uues koolimajas. Paraku ei ole kompleks tänaseks ikka veel valmis. Lisaks murule on veel silumata Facio ja Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) vahelised suhted ning klaarimata mitmed võlad.

Praeguseks Facio ega talle alltööd teinud firmad objektil ei viibi. Faciol on Saarte Hääle andmetel erinevatele ettevõtetele tehtud töö eest välja maksmata mitusada tuhat eurot. Facio Ehituse AS-i juhatuse esimees Riho Kalve tunnistab, et alltöövõtjatele on tõesti osa raha maksmata. Samas märgib Kalve, et raha ei saa maksta enne, kui on lõppenud vaidlus RKAS-iga, kelle arvates ei ole Facio suutnud võetud kohustusi õigeaegselt täita. Seetõttu on Faciol saamata ka osa algselt kokkulepitud summast, mille arvelt võiks Kalve sõnul klaarida ka võlad alltöövõtjate ees.

Riigi Kinnisvara AS-i kommunikatsiooni- ja turundusjuht Madis Idnurm ütles, et Riigi Kinnisvara AS on Facio Ehituse AS-ile seniste tööde eest korrektselt tasunud ja ettevõttele võlgu ei ole. Ta lisas, et peatatud on vaid ühe arve tasumine seoses võimaliku vastunõude suuruse määramisega.

See arve ongi Facio ja Riigi Kinnisvara vaidluse objekt. Idnurmi sõnul ei ole firma töid lõpule viinud ja kuna Facio Ehituse AS ei tulnud Kallemäe kooli ehitustöödega toime, siis teavitas RKAS 15. mail Faciot nende teenustest loobumisest. Pooleliolevate tööde lõpetamiseks otsivad nad ise alltöövõtjad ja ehitavad kooli valmis 25. juuliks. Hetkel on veel tegemata välitööd.

Riho Kalve sõnul on Facio aga valmis ehitanud objekti põhiosa ja koolimajale on antud kasutusluba, seega nõuab Facio kogu kokkulepitud raha. Tööde venimise põhjuseks toob Kallemäe kooli ehituse projektijuht olnud Tarmo Pintson pika ja lumerohke talve, mis ei lubanud välitöid teha.

Juhul kui vaidlus RKAS-iga lõpeb Faciot soosivalt ja firma puuduva summa kätte saab, lubas Riho Kalve ka alltöövõtjatele võlad tasuda. Kui vaidlus lõpeb Faciole aga kaotusega, võivad asjad minna teisiti. Kalve sõnul ei vastuta halvasti tehtu eest mitte ainult hanke võitja, vaid ka teised firmad, kes objektil tööd tegid. Ilmselt on ka alltöövõtjad süüdi, lisas Kalve.

Facio juures alltöövõtjateks olnud ettevõtted saamata jäänud summadest konkreetselt rääkida ei soovi, kuid kinnitavad, et oma raha nad veel kätte saanud ei ole. Olukorrale lähenetakse erinevalt: osa üritab asja lahendada omavaheliste kokkulepetega, teised võtavad ette kohtutee.

Kallemäe kooli direktor Arvi Liik ütles Saarte Häälele, et peab tekkinud probleemide põhjuseks Facio tehtud odavat pakkumist. “40-miljonilist objekti ei saa ju poole odavamalt valmis ehitada,” tõdes Liik.

Sama meelt on ka Faciost lahkunud projektijuht Pintson, kes leiab, et objekt sai võetud liiga madala omahinnaga. Riho Kalve lükkab need arvamused aga tagasi, öeldes, et kool sai ju selle raha eest valmis ehitatud, järelikult ei saanud pakkumine liiga madal olla.

Evely Aavik, Hendrik Kuusk

Print Friendly, PDF & Email