KTG lõpetajad: õppida pole kunagi hilja! (2)

KTG lõpetajad: õppida pole kunagi hilja!

SUURED JA VÄIKESED: Vasakult Anneli, Sander, Kristo (5) ja ema Anna süles Kristjan(3).
Foto: Sander Ilvest

Kuressaare täiskasvanute gümnaasiumis saab tänavu lõputunnistuse poolsada inimest, kellel oli võimalik oma haridusteed jätkata just tänu sellele koolile. Vastsed abituriendid julgustavad kõiki, kel haridustee mingil põhjusel katkenud, samme selle kooli poole seadma.

“Just lastega kodus olemise aega võiks kasutada pooleli jäänud haridustee jätkamiseks,” soovitab 23-aastane Anna, kes tänavu lõputunnistuse saab. Annale on kaasa elanud Kristo (5) ja Kristjan(3), kel emaga kaasaskäimiste tõttu koolimaja tuttav, ja nad teavad juba täpselt, miks on õppida vaja.

Igal õpilasel oma lugu

“Mina lõpetasin kunagi Torgu põhikooli ja suundusin Tallinna,” räägib Anna, lisades, et pealinnas jäi tal haridustee pooleli ja ainuvõimalik otsus oli jätkata seda täiskasvanute gümnaasiumis, sest peagi oli perre sündimas laps. Koolis käimise ajal on Anna saanud kahe vahva poisi emaks ja on väga rahul, et ta koju istuma ei jäänud. Anna julgustab ka teisi noori emasid just lapsega kodus olemise aega kasutama ära enesetäiendamiseks. Anna tahab sügisel minna Kuressaare ametikooli ning kui põnnid juba suuremad, kindlasti ülikooli.

Teine tänavune lõpetaja Sander (20) tuli kooli 11. klassi. Ametikoolis ehitajaks õppinud noormees otsustas saada kutse kõrval ka tugeva keskhariduse. “Suvel vaatan ülikooli poole,” on Sander kindel. “Kõik teed on valla ja eksamid tehtud,” rõõmustab ta, märkides, et õpetajad oskavad siin hästi õpetada ja kui ise ka panus anda, siis ongi hea tulemus käes.

Edasiõppimise plaane peab ka 42-aastane Anneli, kes astus sügisel 12. klassi tööandja soovitusel. “Olengi siis nüüd 12. klassis kolmandat korda,” alustab oma lugu Anneli, kellel on varem kooli lõpetamisele vahele tulnud ikka mõni perekondlik põhjus.

Aastaid koolist eemal olnud naine tunnistab ausalt, et algus oli ikka hirmus küll ja raskusi valmistas just inglise keel, mida ta varem õppinud ei olnud. Aga Anneli sai hakkama ning kui ta mõne koha peal jänni jäigi, tulid nooremad klassikaaslased kohe appi.

“Ma ei oleks uskunud, et noored võivad olla niivõrd mõistvad ja abivalmid,” räägib Anneli, kes on oma klassis kõige vanem, lisades, et leiab kodus nüüd oma teismelise pojagagi paremini ühise keele.

Annelile on kool uutmoodi kogemus ning ta on julgustanud õppima ka teisi töökaaslasi. “Kui enne oli mul kõrgkool kusagil kaugemal unistustest, siis nüüd on käegakatsutav,” rõõmustab Anneli. KTG on talle andnud aga nii palju energiat, eneseusku ja ajaplaneerimise oskust, et Annelil on kindel mõte hakata juba sel sügisel üliõpilaseks ning minna Pärnusse sotsiaaltööd õppima.

Kõik kolm kinnitavad, et KTG on neile elus väga palju andnud ning kui sellist kooliskäimise varianti Saaremaal ei oleks, siis oleks nende haridustee pooleli jäänud. Neile sobis hästi täiskasvanute gümnaasiumi paindlik õppekava.

Direktor Ly Kallase sõnul on tal hea meel, et täiskasvanute gümnaasiumis töötavad suure empaatiavõimega inimesed, enamik õpetajatest on koolitatudki täiskasvanuid õpetama. Õpilaste arv on olnud stabiilne ja direktorile teeb rõõmu, et viimastel aastatel jätkab oma kunagi katkenud haridusteed ka üha rohkem vanemaid õppijaid.

“Konkurents tööjõuturul nõuab järjest enam haritud inimesi ning gümnaasiumiharidusega avardub valikuvõimalus edaspidises elus märgatavalt – on see siis edasiõppimine kõrgkoolis, ametikoolis või erinevatel kursustel,” ütleb Kallas, lisades, et mida kõrgem on inimese haridustase, seda julgem on ta edaspidi osalema elukestvas õppes.

KTG AASTAL 2011
Hetkel on õpilasi koolis 240, sellest põhikooliosas 39. Põhikooli lõpetab tänavu 17 õpilast ja gümnaasiumi 50. Evelin Humal lõpetab KTG 12. klassi hõbemedaliga.

Print Friendly, PDF & Email