Kärla ühistul valmisid maakonna uhkeimad silohoidlad (1)

Kärla ühistul valmisid maakonna uhkeimad silohoidlad

SILE JA PUHAS: Töömehed annavad viimase lihvi ja esimesed silokoormad võivad tulla.
Foto: Sander Ilvest

Saaremaa suuremate piimatootjate hulka kuuluv Kärla PÜ läheb söödavarumishooajale vastu äsjavalminud moodsaima silohoidlaga maakonnas ja uue silotegemistehnikaga.

“Oleme aastaid tahtnud teha sellisel tasemel silohoidlaid ja nüüd lõpuks on see teoks saanud,” ütles Kärla PÜ juht Ülar Tänak. “Olen väga rahul, meie töö muutub tunduvalt lihtsamaks,” lisas ta.

Sel nädalal Kärla farmi juures valminud neli uut tranšeetehnoloogial põhinevat silohoidlat mahutavad 6500 tonni toorsööta, mis katab farmi aastase põhisöödavajaduse. Silohoidlate esine plats on asfalteeritud, et traktorid ei kannaks rehvidega mulda hoidlasse ega rikuks seeläbi silo kvaliteeti. Uued silohoidlad monteeris kokku AS Tesman, kuid rajatiste seinapaneelid valati Kuressaares AS-i Level tehases.

Lisaks uutele siloaukudele soetas ettevõte sel aastal ka 9-meetrise töölaiusega niiduki ja samas mõõdus vaalutaja. Tänak peab oluliseks, et vaalur suudaks niidukiga sammu pidada ja võtaks niiduki järelt heina ühte vaalu kokku ühe käiguga. Veel kiiremini saab silo teha vaid silokombainiga, kuid seda riistapuud sel aastal osta plaanis pole.

Tänaku sõnul on ta söödavarumise tehnika valikul lähtunud sellest, et suur osa ettevõtte rohumaid asub farmist kaugel ja seetõttu on tähtsal kohal rohumassi transport. Tootjatel, kelle maad asuvad farmi lähedal, piisab vabalt ühest kogurkärust, kuid Kärla ühistu puhul jääb normaalse töötsükli tagamiseks ühest kärust väheks.

Kaasaegne niitmistehnika ühes möödunud aastal soetatud teise kogurkäruga muudab silotegemise senisest palju kiiremaks. Uute silohoidlate ja võimsama tehnika koostoimel loodab Ülar Tänak saada varasemast parema kvaliteediga silo ja seeläbi suurendada ka piimatoodangut, mis juba praegu on maakonnas üks kõrgemaid.

Kärla PÜ seni kasutuses olnud silohoidlad asuvad kõik üle valla laiali, mistõttu tuli panna iga päev üks töömees siloveoga tegelema. Nüüd võtab söödamikser endale kogu silo hoidlast sisse ja siloveoga hõivatud olnud töömees saab midagi muud vajalikku teha.

Küsimusele, miks eelistab Kärla ühistu tranšeesilo ja mitte näiteks rullsilo, vastas Ülar Tänak, et rullsilo on nende jaoks läbikäidud etapp. Ühest küljest on rullsilo väga lihtne teha, teisalt on kile väga kallis. Et iga silorulli võib võrrelda eraldi siloauguga, on silo kvaliteet ebaühtlane.

Teadlaste hinnangul on rullsilo täisratsioonilise segasöödaga söötmisel raske kasutada, sest ühe partii (põllu) piires esinevad suured kõikumised kuivainesisalduses ja doseerimisel tekivad ebatäpsused. Ülar Tänak on ühel arvamusel teadlastega, kelle meelest sobib rullsilo rohkem tavasöötmisega väikefarmidele, suurfarmid kasutagu aga ikkagi tranšeesilo.

Silotegemine hakkas peale

Tänavu algas silotegemine Saaremaal mullusest nädalajagu päevi hiljem. Siloseire 30. mai andmetel oli Lõuna-Eestis heintaimede areng kiirem, Põhja-Eestis ja Saaremaal oli rohi madal ja massi vähe.

Neljapäeval silotegemisega pihta hakanud Ülar Tänaku sõnul on rohukasvu pärssinud jahedus ning võrreldes möödunud aastaga on rohu kasv sel aastal olnud siiamaani raudselt viletsam. Ehkki olukord väga kiita ei ole, saab täpsemad järeldused tänavuse siloaasta kohta teha siiski pärast esimese niite lõppu, umbes kahe nädala pärast. “Kuna soojaks ju alles läks, siis nende päevadega rohi kindlasti veel kasvab,” sõnas Tänak.

Kõljala ühistu juht Tõnu Post oli aga silotegemise suhtes küllaltki lootusrikkalt häälestatud. Möödunud aastal tegi Kõljala ühistu üle 300 ha uusi heinamaid, kust sel aastal saadakse esimene saak. “Nii palju kui ma olen neid uusi külve vaatamas käinud, siis arvan, et uute karjamaade pealt tuleb mul ilus saak, rohumass on ilus ja mina ei nurise,” rääkis Post.

Ka 2–3 aasta vanused külvid on Kõljala piimatootjal kõik korralikud ja annavad tõenäoliselt samuti väga korraliku saagi. “Julgen olla vägagi optimistlik,” nentis Post.

Print Friendly, PDF & Email