Ilm läks mais 25 kraadi soojemaks (7)

Ilm läks mais 25 kraadi soojemaks

VESI JUBA SOE: Juba kaks nädalat tagasi oli Kuressaare ranna vesi piisavalt soe üheksandike jaoks, kes kooli lõpu puhul veesõda pidasid. 1. juunil oli Roomassaares vee soojus 14,8 kraadi.
Foto: Sander Ilvest

Õhutemperatuuri kõikumise poolest aasta üks murrangulisemaid kuid näitas oma palet ka tänavu, kui Vilsandil oli minimaalse ja maksimaalse õhutemperatuuri vahe 25,6 kraadi. Roomassaares tõusis temperatuur viie päevaga üle 20 kraadi.

Ilm küll soojenes jõudsalt, kuid midagi enneolematut tänavustes temperatuurides siiski ei olnud. Sõrves oli mai keskmine 9,4, mis on 0,8 kraadi kõrgem kui pikaajaliste mõõtmiste keskmine. Alla jäi tänavune keskmine ka eelmisele aastale, küll vaid 0,3 kraadiga. Kõrgeim keskmine temperatuur oli mais 2002. aastal, kui sooja oli keskmiselt 11,8 kraadi. Sõrve keskmise kanti küündisid ka Vilsandi ja Roomassaare keskmised temperatuurid, mis olid 9 ja 9,8 soojakraadi.

Kolme vaatluspunkti kõige soojem päev oli mai viimane päev Vilsandil, kus mõõdeti 25,7 soojakraadi. Sõrves oli kõige rohkem sooja 20,8 ja Roomassaares 21,7 kraadi. Kaks viimast näitajat mõõdeti siiski 10. ja 11. mail, mitte kuu lõpus nagu Vilsandil. Kui arvestada, et Sõrve minimaalse temperatuurina mõõdeti 2. mail –0,1 °C ja Roomassaares oli sama näit 6. mail, võib öelda, et viimases mõõtmiskohas kerkis õhusoojus viie päevaga üle 20 kraadi.

Sademeid oli kõikides mõõtmiskohtades veidi üle normi, kuid vähem kui mullu. Päikesepaistet jätkus seevastu kõvasti rohkem, kui norm ette näeb ja möödunud aastal paistis. Sõrve oli oma 326 tunniga lausa Eesti päikesepaistelisim koht. Vilsandil paistis päike 307 tundi ja Roomassaares oli päikest 320 tunni jagu. Normtundideks on mais arvutatud 290 tundi.

25,6 plusskraadiga lõppenud maikuusse jagus siiski veel lundki. 2. mail mõnes kohas mahasadanud lumevaip sulas siiski tundide jooksul. Varasemast on aga teada, et kõige hilisem mõõdetud lumi on olnud maas Sõrves 21. mail 1980. aastal. Selle paksus oli küll alla 0,5 sentimeetri.

Juuni tõotab soojem tulla
Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi prognoosi kohaselt tuleb alanud kuu tavalisest soojem. Ilmaprognooside osakonna juhataja Merike Merilain ütles Postimees.ee-le, et juuni esimene nädal kujuneb tänu kõrgrõhualale kuivaks, edaspidi muutub ilm aga ebapüsivaks. “Kord tugevneb kõrgrõhuala Eestist ida-, siis jälle läänepool,” selgitas ta. Aeg-ajalt saabub kas lõuna- või idapoolt subtroopiline õhumass, mis kergitab õhutemperatuuri maksimumid 25 kraadist kõrgemale.

Kuna jääme sageli vahetuvate soojemate ja külmemate õhumasside kokkupuutealale, on sagedased hoo- ja äikesevihmad. Merilaini sõnul jaotuvad sademed väga ebaühtlaselt, mis tähendab, et mõnes kohas on oodata palju vihma, teises aga võib-olla üldse mitte. Kokkuvõttes peaks sademete hulk jääma normilähedaseks (norm 33–67 mm).

Kuu keskmine õhutemperatuur kujuneb prognoosi kohaselt tavalisest kõrgemaks (norm on 13,0–15,6 kraadi). “Näiteks täna on ööpäeva keskmine temperatuur pea 10 kraadi normist kõrgem,” ütles Merilain kolmapäeval. “Juba homme on aga oodata ilmamuutust, mis rannikul palavuse taganema paneb.”

Print Friendly, PDF & Email