Kolm laeva lõi Väinamerel tantsu (24)

Kolm laeva lõi Väinamerel tantsu

VAADE ÕHUST: Kolm laeva said esimest ja vast ka viimast korda kokku. Rohkem pilte ja muljeid kohapealt juba laupäevases Saarte Hääles.
Foto: Saaremaa Laevakompanii

Eile õhtul toimus Väinamerel ainukordne sündmus – Saaremaa Laevakompanii kolm uut laeva Muhumaa, Saaremaa ja Hiiumaa keerutasid keset merd tantsu.

Seda sündmust tunnistamas olnud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske nentis Kadi raadiole antud intervjuus, et on kolme uue laeva valmimisest täiesti võlutud.

“Ma olin täiesti kindel, et laevakompanii ehitab ühe laeva, aga tegelikult on nüüdseks spetsiaalselt projekteeritud ja ehitatud kolm uut laeva meie saarte vahelisele teele ning see saadi rahastada olukorras, kus tegelikult majandus parasjagu langes, oli finantskriis,” rääkis ta.

Priske sõnul on tähelepanuväärne seegi, et laevad said valmis nii, nagu tähtajad ette nägid. “See on nii suur saavutus, et sellest saavad aru ainult need, kes on ise suutnud nii suuri asju realiseerida,” märkis ta. Mis saarte elanikesse puutub, siis tunnistas ministeeriumi kantsler, et mandrielanikuna ei ole ta seni veel päris täielikult suutnud mõista, kui oluline on ikkagi korralik laevaühendus ja laevad.

“Laevad ei ole saarte elanike jaoks niisama asjad, vaid midagi palju enamat. Ma siiralt loodan, et inimesed on täna õnnelikud koos laevakompanii ja ministeeriumiga,” sõnas ta.

Marika Priske hinnangul tuleb saarte elanikel ja ettevõtjatel laevade uut võimsust nüüd kindlasti sihipäraselt kasutada. “See ei ole enam ministeeriumi ega laevakompanii kätes,” leidis ta. Saarlastel, muhulastel ja hiidlastel tuleb Priske sõnul teha endal kõik selleks, et rohkem inimesi tahaks saartel käia.

Hiiumaa pardal eile kella 17 paiku “tantsuplatsile” teel olnud Kadi raadio toimetaja Tõnis Kipper tunnistas, et meeleolu oli tol hetkel peagi algava ühistantsu ootuses kõigil laeval viibinutel ülev.

“Meeleolu on ülev ja kõiki on pidulikult tänatud, kes on projektis kaasa löönud ja tänu kellele laevad on valmis saanud,” sõnas Kipper. Tema sõnul kinnitas samuti laeva pardal tantsule suundunud meremuuseumi direktor Urmas Dresen, et nii suurte laevade ühistants keset merd on Eesti merenduse ajaloos küll esmakordne juhtum.

Kipper lisas, et laevade tantsulöömisega sai teoks tuntud Muhu laulusalm: Viire takka tulevad kolm meresõidu masinat. Neil kõigil suitsutorud pääl, vaat kolm suurt laeva seisvad sääl.

“Ainuke vahe on selles, et Hiiumaa tuli Hiiumaa poolt, mitte Viire takka,” märkis Tõnis Kipper. Juba mõned minutid hiljem lõidki laevad just selle meloodia saatel Väinamerel tantsu.

Print Friendly, PDF & Email