Nõukogude piirivalvurid hoiavad Saaremaaga sidet (48)

Nõukogude piirivalvurid hoiavad Saaremaaga sidet

TEENISTUSKAASLASED: Endine Kõruse kordoni ülem Vladimir Solntsev (vasakul) sai möödunud nädalal Kuressaares käies kokku ka piirivalves hambaarstina töötanud Sergei Bortnikoviga, kes otsustaski Saaremaale jääda ja keda tänased saarlased teavad kui head hambaarsti.
Foto: Svetlana Solntseva

Endises Kingissepa rajoonis teeninud kunagise Nõukogude Liidu piirivalvurite foorumist on kujunenud omaette “Facebook”, kus kunagised teenistuskaaslased hoiavad end üksteise tegemistega kursis. Kahe aastaga on foorumisse koondunud üle pooletuhande inimese. Nii mõnigi neist on külastanud taas ka Saaremaad.

Enda sõnul oma nooruse parimad ajad Saaremaal teenides mööda saatnud nii ajateenijad kui ka ohvitserid on koondunud internetifoorumisse, kus tänaseks on sisestatud 8950 postitust 130 teemal. Keskmiselt külastab lehekülge päevas 200 inimest. Riigid, kus foorumi külastajad elavad, on peamiselt endised liiduvabariigid: Venemaa, Ukraina, Eesti, Leedu, Valgevene, Moldova, Kasahstan, Läti. Aga ka näiteks Kanada, Hispaania ja Iisrael.

Foorumi üks kasutajatest, Moskvas elav Aleksei Dimitrenko räägib, et suures linnas ei leiaks muidu vanu sõpru üleski. “Meenutused noorusajast, teenistusest. Meid ühendab minevik, kuigi vahepeal on muutunud kodakondsus, vaated sündmustele, maa, kus elatakse,” kirjutab foorumis 1980-ndate lõpus kaks aastat Saaremaal sideroodus teeninu.

Leidis vormimütsi

Mitmed endised piirivalvurid on leidnud läbi foorumi ka tee tagasi Saaremaale. Neist mõni isegi mitu korda. Oma käikudest jagatakse muljeid ka foorumis. Viimati viibis nädal tagasi Saaremaal siin aastatel 1981–1994 Kõruse kordoni ülem olnud major Vladimir Solntsev. “Mitte mingit keelebarjääri ega vaenulikkust me Eestis viibimise ajal ei kohanud,” märgib Solntsev, kes lisaks vanadel radadel käimisele kohtus siin elavate kunagiste teenistuskaaslastega ja sai ka hüvasti jätta hiljuti siit ilmast lahkunud Aare Evisaluga.

Solntsev sai koguni huvitava üllatuse osaliseks, kui külastas Kuressaare linnuses vastavatud ekspositsiooni Nõukogude perioodist Saaremaal. Endine Kõruse kordoni ülem avastas nimelt vitriinis oma vormimütsi, mille keegi oli muuseumile annetanud. Eestist üldiselt rääkides kiidab Solntsev siinseid teid ning kultuurset ja distsiplineeritud liiklust.

Ent foorumis kohtab ka teistsugust suhtumist. Nii esitab aastail 1987–1989 Saaremaal teeninud Aleksei Kolganov Solntsevi jutu peale küsimuse: “Küllap selles ekspositsioonis näidatakse meid kui okupante?” Samas lisab ta ise, et oma teenistuse ajal oli tal Saaremaal palju ringisõitmist ja vaenulikkust ei kohanud ta kusagil, abivalmidust aga küll.

Online-luuletused

Foorumi looja ja administraatori, Baškiirias Kumertau linnas elava Gennadi Židkovi sõnul on foorum kolme aastaga kõvasti täienenud. Kaks aastat tagasi, kui Saarte Hääl selsamal teemal kirjutas, olid mahud kuus korda väiksemad. Židkovi sõnul tuleb nende leidmiseks otsingumootorisse kirjutada “Кингисеппский пограничный отряд”. Židkov kinnitab, et foorumiga saab liituda igaüks.

Lisaks meenutustele ja 2500 fotole on foorumis ka muid ja igapäevaseid teemasid. Arutletakse spordi ja ilma üle ja “kuidas teil läheb” teemal. Huvitava asjana kirjutatakse ka palju luuletusi, neist nii mõnigi Saaremaast. Mitmed luuletused sünnivad online-viisil. Keegi alustab ja teised täiendavad. Täna kohtuvad foorumis osalejad Moskvas Gorki pargis taas ka reaalselt. Nimelt on täna piirivalvurite päev, mida Venemaal tänini tähistatakse.

Print Friendly, PDF & Email