Elering investeerib saarte elektrivõrku 12 miljonit (2)

Elering investeerib saarte elektrivõrku 12 miljonit

MUHV: Saaremaa 35 kV merekaabli muhv.
Foto: Elering / BNS

Riigile kuuluv elektrisüsteemihaldur Elering teatas, et investeerib lähiaastatel Muhu, Saare- ja Hiiumaa varustuskindluse tõstmiseks 12 miljonit eurot, asendades 2012. aastaks mandri ja Muhu vahelise amortiseerunud kaabelliini uue oluliselt võimsamaga ning samuti ehitades kaabelliini üle Väikese väina.

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul on, arvestades viimase talve kogemust, ühenduse parendamine saartega Eleringi jaoks tõsine prioriteet. “Kogu selle talve töötasime pidevas hirmus saarte ühenduste katmiseks, kuna mandri ja Muhu vahel on ühendused täielikult amortiseerunud.

Saarte ühenduste parendamine ei ole mitte luksus, mille Eesti elektritarbija peab kinni maksma, vaid tõsine hädavajadus, tagamaks saartel asuvatele tarbijatele kvaliteetset elektrit igal ajahetkel, igal aastaajal,” lisas Veskimägi. Praegu on Virtsu ja Võiküla vahel kuus 35-kilovoldist kaabelliini, millest üks asendatakse 110-kilovoldise kaabliga. Uus kaabel süvistatakse merepõhja, et vähendada selle vigastamise riski rüsijää, ankrute ja muude väliste mõjutajate poolt.

Uue kaabli juures kasutatav kõrgem pingeaste võimaldab vajadusel mandrilt Muhumaale toimetada kogu praeguse kuue 35-kilovoldise kaabli summaarse võimsusega võrdse koguse elektrit, kust see õhuliinide kaudu edasi Saaremaale ja Hiiumaale saab liikuda.

Elering paigaldab ka Väikese väina tammil kulgeva tervet Saaremaad ja Hiiumaad toitva õhuliini kõrvale dubleeriva maakaabli, kuna selle tammi näol on tegu ekstreemsematele ilmastikunähtustele avatud, kuid remondibrigaadide ligipääsu suhtes keerulise asukohaga ning ootamatult tugev ehk projekteerimisnõudeid ületav torm või jäide võib põhjustada Saare- ja Hiiumaal pikemaid elektrikatkestusi.

Samaaegselt uute kaablite paigaldamisega 2012. aastal renoveeritakse ka Muhu ja Saaremaa elektriga varustamise jaoks oluline transiitsõlm ehk Võiküla alajaam. Leisi alajaam, mille kaudu saab elektritoite Hiiumaa, on kavas renoveerida aastaks 2016.

Print Friendly, PDF & Email