Nasvalt pärit Risto Härmat sattus Fidžil võimuvõitluse keskmesse (5)

Nasvalt pärit Risto Härmat sattus Fidžil võimuvõitluse keskmesse

KOHALIKE SEAS TUNTUD: Risto Härmat on oma kalapüügioskuste tõttu Fidžil tuntud. Kuna ta juhtus kala püüdma koos riigireeturiks kuulutatuga, sattus ta ootamatult ametivõimude huviorbiiti.
Foto: COUPFOURANDHALF.COM

Okeaanias Fidžil lahvatas skandaal riigireetmises süüdistatava teisitimõtlejast kolonel Mara põgenemise ümber, mille keskele on sattunud ka üks saarlane, Nasvalt pärit Risto “Tonga” Härmat.

Fidži kohaliku uudisteportaali väitel aitas Saaremaalt pärit kalur Risto Härmat (39) kaasa kolonel Tevita Mara – tuntud ka kui Roko Ului Mara – põgenemisele. Marale pannakse süüks riigireetmist ning tänaseks on mees põgenenud Tongale, kus ta sõdib tema väljaandmise vastu.

Opositsiooni väitel kritiseeris Mara saarel sõjaväelise riigipöördega võimule tulnud Josaia Voreqe Bainimarama režiimi, mida opositsioon süüdistab inimõiguste rikkumises. Väidetavalt on Fidži politsei üle kuulanud ühtekokku seitse inimest, nende seas ka Risto Härmati.

Avaliku blogi andmeil, mis on loodud Fidžil sõltumatu info edastamiseks seepärast, et kohalik meedia on rangelt tsenseeritud, on päevi vahi all viibinud saarlane elanud Fidžil ühtekokku kaheksa aastat ning loonud seal pere. Noormehe pereliikmed on internetipäeviku andmeil olnud kontaktis ka Eesti välisministeeriumiga, palumaks Risto aitamiseks abi.

Blogi teatel on Risto Härmati murest murtud perekond ja sõbrad üritanud leida talle juriidilist esindajat ning üritanud rõhuda sellele, et Risto on lihtsalt suurepärane kalur, kes on tänu oma püügioskustele laialdaselt tuntud. Info Ristoga juhtunu kohta jõudis ta pereliikmeteni aga telefoni teel temalt endalt.

Saarte Hääle andmeil on erinevates portaalides avaldatud uudise kohta edastatud andmed vastakad, sest sõprade hulgas hüüdnime Tonga kandev Risto oli läinud nädalavahetusel ühenduses tuttavaga Eestist, kellele ta kinnitas, et viibis vahi all läinud nädalal ühtekokku kaks päeva ja on praeguseks taas vabaduses.

Saarte Hääle andmetel kinnitas Risto, et on tõepoolest Tevita Maraga kohtunud, kuid vaid sel põhjusel, et viimane tahtis temaga koos kala püüda. Pärast õnnestunud püüki olevat Mara lahkunud ning rohkem Härmat enda sõnul ei tea. Ammugi ei ole ta aidanud kolonelil kuhugi põgeneda. Risto Härmati isa Saarte Häälele kommentaari anda ei soovinud.

Välisministeeriumi pressiesindaja Minna-Liina Lind kinnitas Saarte Häälele, et nad on teadlikud Fidžil vahi alla võetud Eesti kodaniku juhtumist. Lind lisas, et ministeerium osutab Härmatile vajadusel konsulaarabi Prantsusmaa või mõne teise Euroopa Liidu riigi saatkonna kaudu.

“Juhul kui Fidži võimud välisministeeriumi poole pöörduma peaksid, siis oleme valmis nendega koostööd tegema, kuid antud hetkel peale konsulaarabi andmise oma kodanikule me siin muud rolli ei näe,” tähendas Eesti välisministeeriumi esindaja.

Risto pole mingi revolutsionäär!
Risto õde Reet Härmat portaalile Elu24: “Me ei tea muud, kui et ta on kinni peetud, kuid mis asjaoludel täpsemalt, seda ei tea. Mobiil on tal välja lülitatud. Teavet saame vaid Risto eksnaiselt ja tema lapse emalt, õelt ja tädilt, kes on lubanud igal moel meie venda aidata. Nende sõnul tahetakse Risto ilmselt maalt välja saata. Risto eksnaise sõnul oli Risto vaid ühe sõbra hea tuttav, kes kogu aktsiooni korraldas. Ausalt öeldes pole Risto selline meeski, kes suudaks mingit revolutsiooni korraldada.”

Print Friendly, PDF & Email