Prügiveohind võib linlastele tõusta (18)

Prügiveohind võib linlastele tõusta

POOLT EI OLE, AGA VASTU EI SAA: “Meie seda küll ei soovi, aga ega me sellest hinnatõusust pääse,” arvab Kuressaare elanik Lilli Maripuu.
Foto: Sander Ilvest

Kuressaares jäätmete äraveoga tegelev OÜ Prügimees esitas linnavalitsusele taotluse tõsta prügiveohinda alates juulist 6,4 protsendi võrra.

Kuressaare majandusala abilinnapea Kalle Koov rääkis Saarte Häälele, et Prügimees esitas taotluse korraldatud jäätmeveo hindade tõstmiseks, põhjendades seda nende jaoks tõusnud käitluskuludega, eelkõige kütuse- ja muude hindade kasvuga.

Prügifirma põhjendas linnale, et tarbijahinnaindeksi tõus on 2009. aasta neljandast kvartalist kuni tänaseni olnud 6,4 protsenti ja just seetõttu tuleks Kuressaares kehtivaid prügiveohindasid, mis on püsinud muutumatuina poolteist aastat, tõsta.

Mis hinda tõstab?

Koovi sõnul ei ole antud põhjendused paraku piisavalt argumenteeritud, mistõttu linnavalitsus soovib Prügimehelt täpsustusi, mis osas ja kui palju täpsemalt on kulutused prügivedaja jaoks tõusnud, sest taotletud protsendiga abilinnapea päri ei ole.

“Taotluses oli viidatud tarbijahinnaindeksi kasvule ja et selle alusel peaks hind tõusma 6,4 protsenti. Sellega me nõus ei ole ja palusime täpsustusi, kus see kasv on olnud ja kuidas see konkreetselt prügiveohinda mõjutab,” selgitas ta. Samas lisas Koov, et mõningane kulude kasv on tõenäoliselt põhjendatud ja prügiveohinna tõus seega prognoositav.

Abilinnapea sõnul koosneb jäätmete äraveo hind kahest komponendist: esiteks nende vastuvõtutasu Kudjape ümberlaadimisjaamas ning teiseks konteineri tühjendamise ja vedamise hind. Vastuvõtutasud on püsinud stabiilsed, seega saavad muutused olla vaid teises osas.

Prügimehe juhataja Riivo Asuja kinnitas, et prügiveohinna tõstmise soovi taga on peaasjalikult üks põhjus – kütusehinna tõus. “Ümberringi kõik asjad tõusevad, kõige esmalt mootorikütuse hind ja see ongi peamine põhjus,” ütles ta, lisades, et mingeid muid suuremaid põhjendusi pole otsida vaja.

Linna keskkonnaspetsialist Karli Valt möönis, et ilmselt tuleb prügivedajast kütuse hinnatõusust lähtudes aru saada. “Mingi protsendi osas ta ilmselt tõusma peab, aga kui palju täpselt, seda hetkel öelda ei oska,” tähendas ta.

Hea uudisena ei tule

Saaremaa ettevõtjate liidu esimees Margus Männik leidis, et prügiveohinna tõus on ühest küljest paratamatu, aga teisest alati ebameeldiv ja keeruline. “Lisaks sellele, et see puudutab kõiki inimesi, puudutab see ka kõiki ettevõtteid. See on nagu elekter, ta on paratamatu kulu ja selliste kulude tõusud on eriti valusad,” nentis ta.

Grand Rose Spa hotelli müügijuht Mario Sau tunnistas, et prügihinna tõstmine mõjutab neidki. “6,4-protsendiline hinnatõus on päris märkimisväärne. Eriti halb on, kui seda plaanitakse teha suhteliselt lühikese etteteatamisega, mis mõjutab ka kulueelarveid,” selgitas ta.

Leisi, Laimjala, Muhu, Orissaare, Pöide ja Valjala valla jäätmemajanduse korraldamisega tegeleva Maasi Jäätmehoolduse OÜ tegevjuht Tambet Tamm ütles, et alates 1. juulist piirkonna prügiveoga tegelema hakkav AS Ragn-Sells küsib 600-liitrise konteineri tühjendamise eest 8,63 eurot. Otsest hinnavõrdlust kahe piirkonna vahel teha siiski ei saa, kuna hajaasustuse alal tühjendatakse prügikonteinereid reeglina harvemini kui linnas.

Linnavalitsus ootab OÜ-lt Prügimees täpsustusi selle nädala lõpuks. Kuna hinnatõus peaks taotluse kohaselt jõustuma 1. juulist ning uue hinna tarbijale etteteatamise aega peab olema vähemalt üks kuu, peaks uus hind selguma hiljemalt järgmisel nädalal.

15 SENTI MAJAPIDAMISE KOHTA
Selgituseks, kui suur see maksimaalselt 6,4-protsendiline hinnatõus majapidamise kohta oleks, tõi Karli Valt näiteks 8-korterilise elumaja, millel on 600-liitrine segaolmejäätmete konteiner, mida tühjendatakse kaks korda kuus. Ühe kalendrikuu kohta on konteineri tühjendamise hind praegu 18,66 eurot. Hind kerkiks maja kohta seega 1,21 eurot, tõstes kuutasu 19,85 eurole ja ühe majapidamise jaoks oleks hinnatõus 15 senti.

Print Friendly, PDF & Email