Laanet tulistas karme sõnu (11)

Laanet tulistas karme sõnu

KÜSIMUS SAALIST: “Kas astuksid Savisaare asemele?” Selline oli Vassel Müürissepa küsimus Kalle Laanetile. Viimane vastas, et selleks tal ambitsioonid puuduvad.
Foto: Sander Ilvest

Keskerakonna Saaremaa piirkonna laupäevasel aastakonverentsil jäi osalejate vähesuse tõttu juhtorganite valimine küll ära, kuid piirkonna juht Kalle Laanet ütles välja, et Keskerakonna käest ei küsi enam keegi midagi ning et erakond peaks kaaluma Edgar Savisaare kui parteiliidri väljavahetamist.

Aasta algusest Keskerakonnas siseopositsioonis olev Laanet ütles kõnetoolis välja karmid sõnad. “Kokkulepped, mis kokku sai lepitud, need ei pidanud. Nii kui Laanet Eestimaa tolmu jalgelt pühkis, nii otsustati teisiti,” rääkis Kalle Laanet, meenutades, kuidas tema Hiinas viibimise ajal võeti temalt valimiste esinumbri koht. “Need jutud (Keskerakonna kõneisikute jutud juhatuse sellise tulemusega salajasest hääletusest – toim), mida räägitakse inimestele teatud isikute poolt, on piinlikud.”

Laaneti juttu toetasid kaudselt ka riigikogu aseesimees Jüri Ratas ja kohalik keskerakondlane Mihkel Undrest, kes toonitasid oma sõnavõttudes, et Saaremaa keskerakondlased näitasid üles kindlameelsust, kui suutsid Laaneti siiski riigikokku aidata. Undrest avaldas ka lootust, et Saaremaa keskerakondlased suudavad tulevikuski ise võidelda ja otsustada.

Kalle Laanet märkis ka tõsiasja, et viimase arvamusküsitluse järgi on ka sotsiaaldemokraadid Keskerakonnast möödunud. “Me võime rääkida, et meedia meid ei armasta, noored meid ei armasta, me ise ei armasta ennast. Aga miks me ennast ei armasta?” küsis Laanet.

“Ja kui me ei suuda öelda, et meil on puudused, millest me peame tegema omad järeldused, ja nendest järeldustest lähtuvalt edasi minema, siis me jäämegi nutma, et meid ei armastata,” rääkis piirkonna esimees justkui vastukaaluks varem esinenud erakonna peasekretärile Priit Toobalile, kes nimetas riigikogu valimiste kesisema tulemuse ühe põhjusena just seda, et meedia on asunud Keskerakonna vastu võitlusse.

Laanet nõustus ka Jüri Ratase väitega, et seekord valitakse Eesti president Keskerakonna kaasarääkimiseta. “Meil pole mitte mingit sõnaõigust järjekordselt. Me saame ainult öelda, et meie arvame, et asi on teistmoodi. Aga meie käest ei küsi keegi enam midagi,” jätkas Kalle Laanet. “Me peame olema mängus sees. Aga täna me oleme mängust väljas.”

Oma sõnul näeb Laanet võimalust suures mängus püsimiseks vaid selles, et sügisesel erakonna kongressil tuleks tõsiselt kaaluda juhi väljavahetamist. Saalist esitatud küsimusele, kas ta on nõus Savisaare asemele kandideerima, vastas riigikogulane eitavalt. Ta kinnitas taas juba varem öeldut, et tema arvates on erakonna juhi võimalikud kandidaadid Jüri Ratas ja Kadri Simson.

Minnakse uuele katsele

“Te kindlasti mõtlete, et miks ma koosoleku juhatajana asja käest ära lasen,” ütles piirkonna juht Kalle Laanet laupäeval GO spaa konverentsisaali kogunenud 86 kohalikule keskerakondlasele, kui päevakorraväliselt oli pikalt sõna võtnud mitu riigikoguliiget.

Laanet tunnistas tõsiasja, et päevakava järgset juhtorganite valimist ei saa läbi viia, kuna kohal on vaid 46,2% liikmetest. Nüüd tuleb oodata vähemalt kaks nädalat, et saaks aastakonverentsi ehk siis piirkonna kõrgeima juhtorgani uuesti kokku kutsuda.

Print Friendly, PDF & Email