Ajakaja: Tähelepanekuid Euroopa südamest (4)

See, et meil asjad nõnda on, nagu nad on, ei tähenda, et sama ka mujal maailmas oleks. Eelmisel nädalal sain omal nahal tunda, kuidas eluke Euroopa Liidu pealinnas ja selle ümbruses veereb. Ja nii mõnigi asi pani imestama.

Hakatuseks see, et Brüsseli lennujaamas ei olnud võimalik rahvusvahelise pangakaardiga ega ka sularaha eest piletiautomaadist piletit osta. See oli võimalik ainult Belgia pangakaardiga. Alternatiiviks kaks kassat, kus järjekord selline, et ka hommikuks poleks oma piletit kätte saanud.

Head inimesed aitasid – ostsid oma kaardiga, ja andsin siis neile sularaha ja jõudsin isegi rongile. Vägisi kippus meelde võrdlus Eestiga, kus isegi väikses külapoes saad kaardiga maksta, rahvusvahelise kaardiga, rääkimata sellest, et sularaha eest ikka saab.

Siis ka seda, et infotahvlid on Belgias enamikus paikades kas flaami või prantsuse keeles. Inglise keelega ära Euroopa südamesse roni, võid üsna jänni jääda. Kuidas Eestis on? Tasuliste parklate info on küll vaid eestikeelne, seega võib sama abitust tunda võõramaalane, kes Eestis autoga seikleb. Kahtlustan, et on veel selliseid silte ja juhiseid, mis tegelikult peaksid aitama kõiki, kuid on siiski vaid eestikeelsed. Väga hoolimatu lähenemine sellisel juhul igatahes.

Muidugi, pean tõde tunnistama, et belglastes on üksjagu hoolimatust ja enesekesksust, mis külalisele alati kõige meeldivam ei ole. Kas ka eestlastel on nii? Tasuta internetist võid Belgias vaid unistada või on see siis nii valitud kohtades, et seda lihtsalt peab teadma. Võimalusi netiavarustes surfamiseks muidugi on – sada aastat vanade arvutitega internetikohviku pika otsimise peale ikka leiab.

Poed on lahti kella kuueni, pärast seda pole sul eriti asja ei söögi- ega riidepoodi – päris karm tarbimisvastane koolitus, eriti eestlasele, kes harjunud isegi kell pool üksteist öösel poodi ostlema põikama…

Avalike söögikohtadega on ka omad lood seal Euroopa Liidu südames. Mõnes saad süüa, aga enamikus mitte, kuna päris tavaline on, et ka kohvik paneb oma uksed kinni kell kuus. Ja mõni avab uksed alles kell kuus.
Sõnaga, hea on jälle kodus olla. Ja kus siis ikkagi on rohi rohelisem?

Print Friendly, PDF & Email