Kõne Iffile: Suvi on uksele koputamas ja täna räägime Iffiga tema suvest ja plaanidest

Minu jaoks algab suvi pihta tegelikult 28. maiga, sellel lihtsal põhjusel, et siis toimub Muhus uisuraua pidu.

Kõigepealt esinevad kella viiest Muhu kirikus Tallinna Sadama koor ja Tallinna Rotary klubi segakoor ning mina laulan nendega koos paar laulu. Pärast minnakse Vanatoale, seal siis toimub selline ühislaulmine ja simmani moodi asi. Olen ka kahel eelmisel uisupeol käinud ja olnud, need on ütlemata toredad üritused. See on suve alguse üritus.

Siis läheb edasi… Noh, seda tavalist tööd, esinemist on suvel ikka. Aga näiteks 7.–8. juuni olen kahel päeval Käsmus. 7-ndal toimub kontsert, millega meenutatakse Mati Nuudet. Mina esinen seal koos Apelsiniga. Ja järgmisel päeval toimub sealsamas Käsmu rannal Käsmu muuseumi taga isamaaliste laulude kontsert, seal on Tõnis Mägi ja Maarja-Liis Ilus kohal ja paljud teised veel. Meie laulame Anti Kammiste orkestriga Alo Mattiiseni laule.

18. juunil on väga vastutusrikas üritus, on Rabarock. See on selles mõttes meile, Rock Hotelile väga põnev üritus, sest tavaliselt nii vanu ansambleid kuhugi festivalile ei kutsuta.

Aga seekord tuli korraldajatel idee, et me võiksime mängida oma esimese vinüülplaadi lood otsast lõpuni – plaat ilmus, kui mu mälu ei peta, 1983. aastal. Õnneks oleme neid lugusid enamalt jaolt ka mänginud läbi aastate, aga seal paar lugu on sellist, mis tuleb uuesti selgeks õppida lausa. Üks lugu on kindlasti “Kroolin, nagu jaksan”, seda me ei ole üldse teinud vahepeal. Kolmkümmend aastat. Selle looga peame natuke proovi tegema.

Ja siis läheb igasuguste esinemiste rida edasi: Õllesummer, mitmed pulmad…

Augustikuus on mõned päris huvitavad esinemised minu jaoks. Väga pidulik on see, et 12-ndal on Muhus ja 13-ndal Kuressaares Kukerpillide kontsert. Ja mina esinen koos nendega.

Kukerpillide ja minu ühine esinemine tähistab minu kadunud venna Taivo 70. sünniaastapäeva. Tänavu 27. juunil oleks ta saanud 70. Ta oli Kukerpillide asutajaliige ja üldse kauaaegne liige. Mida ilusamat saaks olla ühe kadunud pillimehe jaoks, kui teda mälestatakse tema oma ansambliga ja mina siis laulan neid laule, mida mu vend laulis Kukerpillides.

20-ndate paiku on veel mitu kontserti isamaaliste lauludega, tähistamaks Eesti taasiseseisvumist. Mul ei ole praegu küll need kontserdi toimumise kohad peast võtta, aga neid kindlasti reklaamitakse ka.

20. augustil on ka traditsiooniline Toila promenaadikontsert ja sellel aastal olen ka mina üks promenaadikontserdil esinejatest. Need on minu tähtsamad selle suve kontserdid.

Suurt tuuri ei ole, mulle see väga meeldib. Sest olen nagu seda vurhvi, et tahaks rohkem maal olla ja pikka turneed ei tahakski teha. Kuigi oli üks väga hea pakkumine, Singer Vinger pakkus oma tuuri, aga mul oli sel ajal osa päevi juba kinni. Selle kambaga ma oleksin hea meelega koos tuuri teinud, mulle meeldib see ansambel. Aga mis sa teed…

Vaat selline mu suvi tulebki. Ma loodan, et saan kogu ülejäänud aja rahulikult Muhus kodus olla ja toimetada ja õue peal ringi tatsuda ning lihtsalt nautida seda kaunist ja paraku väga lühikest sooja aega. Tunnen, et see on väga tähtis, et selline koht ja kodu on, saab linnakärast eemalduda.

Puhkuse sättimine on pillimehel väga palju enda teha. Me oleme teinud nii, et enam-vähem augustikuus me ei mängi. Aga kätt südamele pannes ütlen, et sel aastal tuleb ikkagi tööd teha, sellepärast et – see pole mitte virisemise koht – tööd on ansambli mõttes vähe. Seega kui on pakkumisi, tuleb need ära teha.

Kuna ma olen aga nii keskendunud siia Muhu saarele, siis ega mul ole vahet, kui ma kaks-kolm päevagi saan olla kohapeal ja siis üks õhtu tuleb ära käia, ega see minu puhkust ära riku.

Teinekord on küll juhtunud, et terve kuu aega ei tee piuksugi ja eemaldud sellest maailmast. Aga võib-olla see polegi hea, kui nii pikalt ära oled, pärast pikka pausi startides on esimesel õhtul kuidagi kehva olla laval, rooste on läinud see värk. Seepärast on hea, kui nädalas ikka paar korda prääksatada saad. Hoiab kuidagi vormis.

Tänase kõne lõpetuseks soovin kõikidele lehelugejatele ilusat kevade jätkumist. Ärge kevadet oma silmadest mööda joosta laske! Kevadel on looduses nii palju vaadata ja imestada.

Print Friendly, PDF & Email