Saaremaad külastas läbi aegade suurim ristluslaev (9)

Saaremaad külastas läbi aegade suurim ristluslaev

SAAREMAAD AVASTAMA: Ristluslaevalt Balmoral maha astunud inglise vanahärra Colin (esiplaanil) tunnistas, et Saaremaast ei tea ta tuhkagi. Aga ta avaldas lootust, et pärast ekskursiooni võib ta olla tunduvalt targem.
Foto: Raul Vinni

Inglismaalt Southamptonist teele asunud ja siinse ristlusreiside hooaja avanud laev Balmoral tõi eile Saaremaale 800 turisti, mis on samapalju kui mõne kehvema kruiisihooaja peale kokku.

Balmoral on läbi aegade suurim ristluslaev, mis Saaremaa sadamat külastanud. 218 meetri pikkune laev mahutab 1350 reisijat ja 510 meeskonnaliiget. “See laev on pikem kui meie kai siin,” ütles Tallinna Sadamas ristlusreiside eest vastutav ärisuunajuht Sirle Arro. Tänu vaiksele ilmale sai Balmoral siiski kenasti kai äärde. Tõrvatilgaks meepotis oli vaid see, et laev hilines pärast kolmepäevast sõitu Inglismaalt Saaremaa Sadamasse poolteist tundi.

Tundmatu maa

Saarte Hääl küsis laevalt maha tulnud inimeste käest, mida nad teavad Saaremaast, ning üksmeelne vastus kõlas, et teadmised Saaremaast on olematud.

“Mitte midagi,” vastas inglise vanahärra Colin küsimusele, kas ta Saaremaast midagi teab. Ajakirjanikku reipa Good morning’uga tervitanud hallipäine härra arvas, et õhtuks on ta jupi targem. “Valisin endale ringreisi marsruudi,” sõnas ta.

Eilsetele kruiisireisijatele päevast meelelahutust organiseerinud Arensburgi Reiside juhataja Margus Mölder rääkis, et maale tulnud turistidest käis Kuressaares vaid üks osa, pikemad reisid Saaremaal tehti kolmel marsruudil. Üks oli n-ö ringreis, teine hõlmas ajalugu ja arhitektuuri ning kolmas grupp käis Mihkli talumuuseumis.

Lisaks sammus laeva pealt maha ka seltskond golfimänguhuvilisi, kellele oli vastu tellitud eraldi buss koos käruga varustuse vedamiseks. Osa huvilisi jäi sadamasse ja võttis jalge alla tee Tagaranna poole või luusis niisama sadama ümbruses kadakate vahel ja mere ääres.

Mölder ütles, et bussidega sõitu läinud turistid külastavad kõik ka Kuressaaret. Kuna toitlustamine on laeval, siis toodi inimesed juba lõunaks laeva tagasi. “Ajaline suurusjärk on 4–5 tundi, mis on suhteliselt lühike aeg,” märkis Mölder Saaremaal viibimise kohta.

Keeruline logistika

Kell 9.30 sadamasse jõudnud laevale oli vastu tulnud 20 bussi koos giididega. Samuti olid end kai peale üles rivistanud suveniirimüüjad kaubaga, kes pakkusid meeneid alates kadakast võinoast kuni siinsamas taotud sepanaelteni. Nendest marssisid turistid siiski enamjaolt huvi üles näitamata mööda.

Margus Mölder lausus, et logistiliselt on sellisele hulgale inimestele ekskursioonide korraldamine päris raske ülesanne. Nii näiteks tuli bussidest 8 kutsuda appi mandrilt, samuti oli tegemist inglise keelt kõnelevate giidide leidmisega. Mölder lisas, et kõik probleemid on muidugi lahendatavad, ja meenutas, et kui 1990-ndate teisel poolel külastas Saaremaad kruiisilaev Baltic Star 300 turistiga, oli samuti raske, kuid saadi hakkama. Ka Sirle Arro nentis, et korraldamine nõuab kombineerimist, kuid lisas muiates, et keeruliseks läheb vahest siis, kui saabub laev enamjaolt prantsuse keelt kõnelevate turistidega. “Siis peame ka giidid mandrilt tooma,” tõdes ta.

Arro tõdes, et tänavune aasta tõotab kruiisinduses hea tulla. “Meile tuleb 13 laeva. Selline suurepärane number,” märkis ta. Neist kümme tuleb Saaremaa Sadamasse ja kolm Roomassaarde. Saaremaa Sadama jaoks tähendab see kokku ligi 7000 inimest, kes maale tulevad. Eelmisel aastal külastas Saaremaa Sadamat vaid 683 turisti kahel laeval. Edukaim on seni olnud 2006. aasta, mil külastusi oli 7 ja maale tuli 4900 turisti. Balmoral võttis eile kursi Tallinna peale, kust suundutakse edasi Peterburgi.

Print Friendly, PDF & Email