Kommentaar: Saaremaa pakkus rohkem, kui osati oodata (1)

Selleaastase esimese ristluslaeva saabumine Saaremaa Sadamasse andis selgelt tunda ka Kuressaare turismiinfokeskuses. Teisipäevase päeva jooksul käis raekojast läbi rohkem inglasi kui kogu eelneva nelja kuu jooksul kokku.

Selgus, et suurem osa reisijaid oli laevalt tulnud ilma igasuguse eeltöö ja teadmisteta. Seega oli Saaremaa nende jaoks täiesti tundmatu paik. Kui küsisime aga tagasisidet seni Saaremaal nähtu ja kogetu kohta, olid kommetaarid igati positiivsed. Ettevõtluse arendamise sihtasutus võib uhkust tunda Eesti kohta käiva lause “Heade üllatuste maa” (“Positively surpising”) üle, sest täpselt seda väljendit kasutas Saaremaa kohta üks hallipäine inglise härra. Kuressaaret iseloomustati veel sõnadega “väga ilus puhas maaliliste vaadetega linn”.

Kruiisiturist erineb oluliselt tavaturistist, kuna ta ei pea muretsema ei mugava öömaja ega maitsva kõhutäie pärast. Ka vaatamisväärsused, mida külastada, on nende eest välja valitud. Seetõttu on nende esitatavad küsimused ka oluliselt argisemad kui tavakülastaja omad.

Tulenevalt turismiinfokeskuse asukohast tuli rääkida raekoja ajaloost, teisel korrusel asuvast laemaalist ja maja küljes olevatest sepistatud detailidest. Mis puutub laiematesse teemadesse, siis tunti rohkem huvi Saaremaa nõukogudeaegse elu-olu vastu. Uuriti, kas Vene võimu ajal oli elu lootusetult kurb ja kas me julgesime ikka väljaspool kodu liikuda.

Juttu tuli ka põllumajandusest, kuna bussiga linna sõitvad inimesed ei olnud silmanud teeäärsetel väljadel loomakarjasid. Seetõttu tuli neile selgitada, et tegelikkuses on meil lehmasid-lambaid ikkagi omajagu ja mahepõllumajandus on aasta-aastalt populaarsemaks muutunud.

Läbi metsatukkade kulgev sõit Mustjalast Kuressaarde oli külalistes tekitanud küsimuse, kas meie majapidamisi köetakse peamiselt puidu või kivisöega. Seetõttu sai nendega lahatud ka Eesti energiapoliitikat ja küttesüsteemide eripära. Huvi tunti ka selle vastu, kas pisikesed armsad puitmajad ikka elamiseks liiga kitsukesed ei ole.

Tundus, et kõik rõõmsameelsed ristlusturistid jäid väga rahule ja Saaremaa oli neile pakkunud rohkem, kui nad oodata oskasid. Päris mitmed neist olid vaid paaritunnise Eestis viibimise ajal juba selgeks saanud ka esimesed eestikeelsed sõnad ja lahkusid raekojast naeratades, öeldes kenasti “aitäh”.

Kristina Mägi
Kuressaare linnavalitsuse turismispetsialist

Print Friendly, PDF & Email