Kuidas edukalt vananeda (3)

Kuidas edukalt vananeda

HOOLIGEM ENDAST: Perearst Sille Väli soovib, et nii kevad kui ka suvi tooksid iga vanema inimese päevadesse päikest, aktiivset liikumist, täisväärtuslikku toitu, rõõmu ja tervist.
Foto: Erakogu

Millele võiksid vanemad inimesed pöörata tähelepanu kevade saabudes? Kuidas kevadel toituda ja liikuda? Millised haigused neid kevadel ohustavad?

Arvan, et soovitused liikumiseks ja toitumiseks ei ole oluliselt erinevad seoses kevade ja suve saabumisega. Just vanus on see, mis seab elustiilile veidi teistsugused nõuded.
Toitumine
Vanematel inimestel on ainevahetus aeglasem ja sageli väheneb ka füüsiline aktiivsus. Seega väheneb ka toiduga saadava energia vajadus. Oluline on saada vajalik hulk toitaineid, vitamiine ja mineraale kätte väiksemast toidukogusest. Seega peavad eakad sööma koguselt vähem, kuid väga kvaliteetset toitu, mis sisaldab täisväärtuslikku valku (muna, piim, kala ja liha, eriti linnuliha), vitamiine ja mineraale. Tunduvalt vähem tuleb süüa suhkrut ja rasvast toitu. Toidu kvaliteedi pealt ei tohiks kokku hoida. Õnneks on saabunud kevad! Kõige rohkem kasulikke toitaineid saame tärkavast värskest rohelisest, mida maikuu lõpus kasvab juba piisavalt – salat, petersell, murulauk, sibul, aga miks mitte ka naat, nõges, võilill, jänesekapsas… Nendest saab erinevaid salateid, smuutisid, võileivakatteid. Suve saabudes lisanduvad rohelisele veel marjad ja köögiviljad – meie toidu toiteväärtus tõuseb veelgi.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Sille Väli
perearst

Print Friendly, PDF & Email