Hirved koorisid Asukal noori männitüvesid (3)

Hirved koorisid Asukal noori männitüvesid

Foto: Sander Ilvest

Asuka elanik Udo Kuusk ei suutnud tagasi hoida imestust, kui avastas, et hirved on hakanud lisaks lehtpuudele ka okaspuude tüvesid koorest puhtaks sööma.

Möödunud nädalal autoga Metsküla poodi sõitnud Udo Kuusk avastas, et hirved on tema riigimaantee äärsel karjamaal kasvavate noorte mändide tüved kohati täiesti paljaks koorinud. “Midagi sellist näen ma oma 70-aastase eluaja jooksul üldse esimest korda,” rääkis Kuusk, kelle sõnul kuuluvad loomade toidusedelisse tavaliselt ikka mitmesugused lehtpuud nagu pihlakas, haab või vaher.

Juhtub ka seda, et põder sööb väikestel madalatel mändidel ladvad ära, aga hirvede poolt porgandpaljaks laasitud okaspuutüved on midagi erilist.
Ehkki Udo Kuusk on veendunud, et karjamaal kasvav puuderivi on männikoore maitse suhu saanud hirvede tõttu määratud hukule, mingit kahju maaomanik sellest endale siiski ei näe. Nimelt läksid need puud ise kasvama kümme aastat tagasi, kui metsast tuulega üle maantee asuvale karjamaale lennelnud männiseemned looreha alla sattusid ja endale karjamaal kasvamiseks soodsa pinnase leidsid.

Erinevalt põllumeestest, keda jõudsalt kasvav hirvede asurkond tõeliselt murelikuks teeb, suhtub Udo Kuusk hirvedesse suure lugupidamisega. “Ma lihtsalt imetlen neid, nad on nii kaunid loomad,” sõnas Kuusk, kes eelmisel sügisel andis hirvedele ninaesiseks mitusada kilo õunu.

Õunad kallas Udo Kuusk elamust umbes 20 meetri kaugusele aia taha, kus hirved neid koguni keset päeva söömas käisid. Korraga oli kõhtu täitmas isegi üheksa hirve, teiste seas meeletute sarvedega vinge pull, nagu Ülo Kuusk väljendus. Loomad sõid õunu kiirustamata ja mingit rüselust nende vahel ei tekkinud. Oktoobriõhtu pilkases pimeduses avas majaperemees akna ja suunas hirvede peale taskulambitule, kuid hirved ei lasknud end häirida ja nosisid vaikselt edasi.

Print Friendly, PDF & Email