Abruka lähistel õlitati mune (14)

Abruka lähistel õlitati mune

 

Pea seitse tundi kestnud aktsiooni käigus pritsisid keskkonnaameti spetsialistid ühes abilistega õliseks sadades kormoranipesades asunud munad.

Õlitamisel abiks olnud FIE-na tegutseva kaluri Ülo Tammeväli (pildil) sõnul toimus kormoranide arvukuse ohjeldamise aktsioon Kerju rahul. “Muna pritsiti taimeõliga,” lisas ta. Kormoranid tekitavad kaluri sõnul kalavarudele vägagi suurt kahju, kui nende arvukust ei piirata.

“Tänagi oli näha, et nad hakkavad juba varakult poegi toitma ja toovad merest kala pesa kõrvale valmis. Seal oli ikka üsna mitut liiki kala, ega nad vali, mida võtavad – oli 15 cm pikkusi haugisid, oli räimi jne,” rääkis Tammeväli.

Pesi polnud tema sõnul tänavu aga enam nii palju kui mullu. “Möödunud aastal loendati seal umbes 2000 pesa, tänavu tundus seal olevat umbes 750 kuni 800 pesa,” nentis mees ja lisas samas, et aeg on praegu ka küllaltki varajane. “Oli ju pikk talv ja nad pole võib-olla ehk pesitsema hakanudki õieti,” põhjendas ta.

Kormoranimune käis õlitamas viis inimest ja pritsimistöö võttis kohapeal aega ühtekokku kolm tundi. “Samas sõit sinna oli pikk, kaks tundi sinna ja kaks tagasi. Asi toimus aga täiesti normaalselt, kõik oli läbi arutatud, meile olid juhised varem antud ja töös meil mingeid tõrkeid ei tekkinud,” kinnitas Ülo Tammeväli. “Nii et tegime ära selle asja, nagu öeldakse. Ja loodame, et sellest mingi kasu ka ikka on.”

Eestis võetakse kormoranide munade õlitamisel eeskuju taanlastelt. Nende soovitusel kasutatakse selleks tavalist rapsiõli, millesse lisatakse toime parandamiseks ilmselt veidi ka parafiini. Linnu loode saab munas areneda vaid tänu sellele, et muna hingab oma koores asuvate mikroskoopiliste pooride kaudu. Õliseguga üle pritsitud poorid aga ummistuvad ja varases arengu-staadiumis loode hukkub.

Eesti Päevaleht on kirjutanud, et kalateadlaste hinnangul pistavad kormoranid Eesti rannikumeres igal aastal nahka umbes 4000 tonni kala.

Print Friendly, PDF & Email