Muhu tahab külavanemaid au sisse tõsta (5)

Muhu vallavalitsuse hinnangul vajavad külavanemad suuremat toetust ja tunnustust, sest tegusad külavanemad ja kogukonnad hoogustavad Muhu saare arengut.

Muhu valla arendusnõuniku Mihkel Jürissoni sõnul peaks valla iga elanik saama esmalt tähelepanu, tuge ja teadmisi oma külavanemalt, kuid kahjuks on see amet tänaseks välja suremas.

Muhu 52 külast on aktiivsed külavanemad olemas umbes pooltes, ülejäänutes selline ametimees kas puudub või on tema tegevus olematu. Hiljuti korraldasid muhulased arutelu, kus otsiti väljapääsu olukorrast, kus eestseisus on Muhu külades nõrk või olematu, kogukonna tunnetus hääbub, motiveeritus on vähene ja koostöö täidesaatva võimuga puudulik.

Mihkel Jürissoni sõnul tuleks külavanematele tekitada suurem motivatsioon ja pakkuda neile suuremat tunnustust. Miks mitte kaasata külavanemaid valla üritustesse ja korraldada neile tasuta koolitusi näiteks projektikirjutamises ja toetusmeetmete teemal. Ka on plaanis hakata järgmisest aastast külavanematele hüvitama side- ja transpordikulusid.

Et kõikidele küladele tegusa külavanema leidmine pole praegu tõenäoline, siis võiks mõne aktiivsema küla külavanem edaspidi esindada mitut küla. Üks võimalus selleks on moodustada külaseltsid, mida juhiks mõne aktiivse küla külavanem ja kus vald aitaks katta külaseltsi raamatupidamiskulud.

“Meie eesmärk on siduda omavahel nõrgemad ja tugevamad külad ja teha külade peale ühine arengukava,” rääkis Jürisson, kelle sõnul on küladel üheskoos ka paremad võimalused toetust küsida.

Print Friendly, PDF & Email