Saarlased laulsid Jõgeval

Saarlased laulsid Jõgeval

Foto: Laine Lehto

22. aprillil möödus 50 aastat Alo Mattiiseni sünnist, 30. mail saab juba 15 aastat tema surmast. Neile mõlemale daatumile mõeldes nihutati Jõgeva gümnaasiumis Alo Mattiiseni muusikapäevad harjumuspäraselt toimumisajalt märtsi alguses veidi rohkem kevade poole ja said tänavu teoks 21.–22. aprillil. Suurürituse raames toimus ka XV üleriigiline koolinoorte vokaalansamblite konkurss, kuhu oli üle Eesti kokku sõitnud 51 ansamblit ligi 370 lauljaga. Saarlastele kujunes festival igati edukaks. Kõik seitse Saaremaad esindanud kollektiivi mahtus omas kategoorias esiviisikusse.

Laureaaditiitli tõi koju Kuressaare gümnaasiumi huvikooli Inspira tütarlasteansambel Särts (fotol) Pilvi Karu juhendamisel, kes saavutas VI–VII klasside vanusekategoorias esikoha ja sai žüriilt ka eripreemia nimega “Absoluutselt”. VIII–IX klasside arvestuses sai 3. koha Saaremaa ühisgümnaasiumi noormeeste ansambel Hundinuiad.

Õpetaja Mari Ausmees ütles, et juhendajad olid enam-vähem rahul kõigi etteastetega, kuigi alati saab ju paremini. “Oleme uhked, et Saaremaa ühisgümnaasium on kõigil 15 konkursil osalenud ja mitte halvasti. Mina olin seal nagu ikka kahe meesansambliga – Hundinuiad (9. kl) ja gümnaasiumi Varsakabi.”

Esimest korda oli konkursitules Riina Laanes oma 5. klassi segaansambliga, jõudes IV–V klasside kategoorias 5. kohale. X–XII klasside meesansamblitest jäi Varsakabi jagama 3.–4. kohta. Hundinuiad said oma vanusegrupis 3. koha.

Segaansamblitest pälvis vanemas vanuseastmes 4. koha KG huvikooli Inspira segaansambel Sa:rlaine (Laine Lehto), neile kuulus ka žürii eripreemia Alo muusika (“Emale”) parima interpretatsiooni eest. Võistluse debütandid olid Kärla põhikooli tütarlaste ansambel (Marika Aarnis), kes sai VIII–IX klasside arvestuses 4. koha, ja Orissaare gümnaasiumi neidude ansambel (Anne Kann), kes pälvis gümnaasiumiastmes 4. koha.

Grand prix’ võitis tänavu Viljandi muusikakooli neidude ansambel Vocamble, keda juhendab Arno Tamm. Mari Ausmehe sõnul oli üritus tore. “Konkursil oli väga huvitavaid ülesastumisi. Näha oli, et juhendajatel põnevaid ideid jätkub.” Laine Lehto on festivalil oma ansamblitega osalenud juba kümme aastat. “Alguses olin neidude, viimased kaheksa aastat segaansambliga.

Minu jaoks teeb konkursi eriliseks just fantastiline õhkkond, kuhu kaheks päevaks satud. Sellist mõistvat, toetavat ja innustavat publikut ei kohta võistlustel just eriti tihti ja lauljad oskavad seda hinnata. Kes on kord Jõgeval käinud, tahab ikka ja jälle uuesti tulla,” märkis ta.

Muusikapäevade lõppakordiks sai emotsionaalne öölaulupidu Jõgeva kesklinnas, kus laulsid kõik: nii lavalolijad Ivo Linna, Tõnis Mägi, Siiri Sisask, Triinu Taul, Antti Kammiste ansambliga Easy Living ning kaks Jõgevamaa koori – Jõgeva gümnaasiumi segakoor ja Palamuse segakoor Kuus Õuna – kui ka pealtvaatajad ja konkursil osalenud. “Öölaulupidu oli eriti vägev,” tunnistas Mari Ausmees, “seda nautisid tõesti kõik. Enamik laule oli õpilastele ju saabuva laulupeo repertuaarist tuttav ja seega sai täiel rinnal kaasa hõisata.”

“See oli võimas ja emotsionaalselt liigutav,” lisas Laine Lehto. “Tahan väga tänada ürituse hinge Maret Oja suurepärase korralduse eest!”

Fakte muusikapäevade senisest ajaloost:
• Kõige enam ansambleid on osalenud Türi gümnaasiumist – 40, suure arvu on võistlema saatnud ka Kuressaare gümnaasium – 29, Rapla laulustuudio ja Saaremaa ühisgümnaasium – 28 ansamblit.
• Alo Mattiiseni muusikapäevadel osalenud 846 ansamblit on juhendanud kokku 204 õpetajat. Neist on osalenud kõigil kordadel Thea Paluoja (41 ansamblit) ja Mari Ausmees (23).
• Enim laureaaditiitleid, kokku 19, on pälvinud Rapla laulustuudio ansamblid, 13 korral on laureaadiks tulnud Saaremaa ühisgümnaasiumi ansamblid, KG huvikool Inspira ja Pärnu kunstide maja on pälvinud 10 laureaaditiitlit.
• Linnadest on kõige rohkem auhinnalisi kohti läinud Tallinna (27) ja Kuressaarde (27).
• Konkursi grand prix’ on neljal aastal saanud Thea Paluoja juhendatavad ansamblid.
• Saaremaale on grand prix’ toodud seni neljal korral – meesansambel Varsakabi (1998), Orissaare gümnaasiumi segaansambel (2002), Saare noorte huvikooli segaansambel (2004) ja meesansambel JEPPS (2008).
Ajalehe Vooremaa lisa Alo-eri sirvis Laine Lehto

Print Friendly, PDF & Email