Tšernobõl: 25 aastat hiljem

Tšernobõl: 25 aastat hiljem

 

26. aprillil möödub 25 aastat inimkonna ajaloo suurimast tehnogeensest katastroofist – avariist Ukrainas asuvas Tšernobõli tuumaelektrijaamas. Seoses sündmustega Jaapanis räägitakse praegu palju tuumaenergia ohutusest ja ohtlikkusest. Samas tasub meeles pidada, et kui Fukushima tragöödia põhjustas looduskatastroof, siis Tšernobõli avarii põhjuseks oli paljuski inimeste hooletus ja vastutustundetus.

Alljärgnevalt toome ära kokkuvõtlikud ülevaated mõnedest artiklitest ja intervjuudest, mis on viimasel ajal maailma ajakirjanduses ilmunud.

Ukraina pealinnast Kiievist u 100 km kaugusel asuvat Prõpjati linna hakati rajama 1970. aastal. Samas algas linna läheduses Tšernobõli tuumaelektrijaama ehitus, mille esimene energiaplokk käivitati juba 1977. aastal. Täna on Prõpjat, kus kunagi elas ligi 50 000 inimest, mahajäetud linn.

Prantsuse ajaleht Le Figaro kirjutab, et linnale lähenedes hakkab dosimeeter hoiatavalt piiksuma. Prõpjati tänavad on mattunud taimestiku alla, tühjad korterid on avatud kõikidele tuultele ja vaevalt elanikud siia kunagi naasevad. Praegu töötab Tšernobõli tuumajõujaama ümbritsevas suletud tsoonis umbes 3000 inimest. Seal käib ettevalmistustöö uue sarkofaagi rajamiseks kahjustatud reaktori ümber.

Töötajad elavad Slavutõtšis – linnas, mis asub u 200 km Kiievist põhja pool (u 55 km kaugusel Tšernobõli tuumajaamast) ja mis omal ajal rajati evakueeritud Prõpjati elanike jaoks. Mõned kohalikud on oma elukohtadesse naasnud. Ukraina turismifirmad korraldavad 130 euro eest Prõpjati linna huvireise – need on mõeldud inimestele, kes ihkavad eriliselt teravaid elamusi.

Kohapeal viibinud Le Figaro korrespondent nendib, et seni ei avalda ehitustööd Tšernobõlis erilist muljet. Et kavas on aga väga suurejooneline projekt, seda kinnitavad vundamendi mõõtmed, millele tulevane hiigelsarkofaag toetuma peaks. See peaks asendama praegust sarkofaagi, millesse on tekkinud praod ja mis hakkab radioaktiivset kiirgust läbi laskma.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

 

Print Friendly, PDF & Email