Ülo Tuulik pälvis teenetemedali

Ülo Tuulik pälvis teenetemedali

MALEMEESTE KOHTUMISPAIK KURESSAARES: Neli aastat tagasi vahendas Ülo Tuulik (paremal) Hollandi maleajakirja News in chess Saaremaal GO spaas puhanud peatoimetaja Genna Sosonko vestlust Saaremaa maletajatega.
Foto: Aare Laine

Malekorüfee Paul Kerese suurejooneliste mälestusürituste korraldamise eest pälvis kirjanikust malesõber Ülo Tuulik Eesti muinsuskaitse seltsi teenetemedali.

Üleeile Tallinnas Jaani kirikus toimunud muinsuskaitsekuu pidulikul avamisel ei saanud autasustatu ise osaleda, kuna viibis Saaremaal. Tuuliku sõnul tuli tunnustus talle suure üllatusena.

“Muinsuskaitse seltsi esimees Jaan Tamm helistas ja palus mul tulla muinsuskaitsekuu avamisele Jaani kirikusse. Seda ta küll ei öelnud, et mind kavatsetakse tunnustada,” nentis Ülo Tuulik Saarte Häälele.

Paul Kerese malepärandi esiletoomiseks on Ülo Tuulik korraldanud Tallinnas kolm rahvusvahelise haardega sündmust. Suurmeistri 90. sünniaastapäeva tähistamiseks kutsus korraldaja kollokviumiks Eesti pealinna kokku malesuurusi üle ilma. Paul Kerese abikaasa Maria Kerese 90. sünnipäeva tähistamiseks toimus Ülo Tuuliku eestvedamisel üritus “Pauli kõrval”.

“Tänavuse, viimase ürituse nimi oli “Kummardus Paul Keresele”, mille pühendasime armastatud maletaja 95. sünniaastapäevale,” märkis Ülo Tuulik. Maailmakuulsa eestlasest maletaja mälestust on pühaks pidanud üle 20 suurmeistri: Anatoli Karpov, Boriss Spasski, Viktor Kortšnoi ja paljud teised. Nimetatud üritustel on osalenud maailma parimate maleajakirjade peatoimetajad ja rahvusvahelise maleföderatsiooni FIDE tippjuhid.

Malekorüfeele pühendatud ja Ülo Tuuliku eestvedamisel teoks saanud üritusi on oma kohalolekuga austanud ka Eesti vabariigi presidendid.
“See sõnum, mida Eestist välja viiakse, viitab sellele, et Paul Kerest pole unustatud ja meie kunagist tippmaletajat meenutatakse ka riiklikult kõige kõrgemal tasandil,” tundis Ülo Tuulik heameelt. Muinsuskaitse seltsist rääkides hindas kirjanik seltsi kui autoriteetset ühendust, millel on väga suuri teeneid rahvusliku ajaloo ja mälu säilitamisel.

Hiljaaegu kirjutas Ülo Tuulik Saarte Hääles ilmunud arvamusloos: “Rahvuslikust iidolist sai Paul Keres rahvusvaheliseks iidoliks. Mehe maine ja autoriteet kasvasid legendaarseteks. Mälestust Keresest tuleb hoida elus, sest just see on üks tõhusamaid-olulisemaid võimalusi hoida elus ja tähenduslikuna malemängu ennastki, mille sisuline võlu ja ammendamatus pole kahanenud grammigi ühiskonna loiumaks muutunud malehuvile vaatamata. Male on endiselt püsiväärtus, mille eheduses pole vähimatki kahtlust.”

Eile lisas muinsuskaitse seltsi teenetemedaliga värskelt autasustatud kirjanik varem lehes avaldatule: “Kuniks uued noored ja silmapaistvad maletajad sünnivad, on meie kohustus mitte unustada eelmise põlvkonna inimesi. See kuulubki otseselt meie kultuuri kohustuste hulka.” Tuleval nädalal istub Ülo Tuulik ka ise malelaua taha, et rinda pista oma vana sõbra, kursusekaaslase ja kolleegi Paavo Kivisega.

Print Friendly, PDF & Email