Orissaare timukad

Orissaare timukad

ESTELLE (Anneli Kaljuste): Me pole võib-olla kunagi olnud nii elus, kui praegu...
Foto: Tõnis Kipper

Läinud neljapäeval jõudis vaatajate ette Orissaare kultuurimaja näiteringi talvine töö, Jean-Paul Sartre’i “Kinnine kohus”, mille on Sartre’ile mõeldes kärpinud-kohandanud ja lavastanud Ellen Teemus. Orissaarlaste versioon kannab pealkirja “Timukas”.

Lavastuse projektijuht, kultuurimaja juhataja Anu Viljaste tunnistas, et kuigi materjal ise on sünge, on tegelaskujud väga värvikad ning osatäitjad said oma rollidega väga hästi hakkama. Tõele au andes tuleb temaga nõustuda.

Materjali kallal võiksid hambaid murda isegi suurte teatrite suured professionaalid. “Olen proove kõrvalt vaadanud ja kuni esietenduseni olin natuke skeptiline,” rääkis Viljaste. “Lõpptulemusena mängisid meie näitlejad isegi uskumatult hästi.”

Viljaste kiitis ka lavastajat, sest pole ju kerge käia Kuressaarest Orissaare “karusid tantsima panemas”. Aga tantsima on nad saadud. Väga oluline oli kindlasti näitlejate endi kindel soov ja tahtmine teha vahelduseks midagi hoopis erinevat senisest repertuaarist.

Valdavalt külakometitel üleskasvanud näitlejail on igati kasulik vahel Sartre’i sarnast materjali nuusutada. “Me oleme arvestanud sellega, et nii suurt vaatajaskonda kui mõnel lõbusal suvetükil sellel lavastusel ei tule,” ütles Viljaste, aga lisas, et ka selliseid lavastusi peab tegema, näitamaks, milleks näitlejad võimelised on.

Näitlejad on igati tublid. Asjad, mille kallal norida võiks, olid tegelikult tüüpilised esietenduse hädad – rambipalavik on kõrgem kui muidu ja esialgu valitseb tekst veel näitlejat ja mitte vastupidi. Etenduse teises pooles tundsid näitlejad end juba kindlamalt ja see annab tunnistust, et esietenduse hädad on mööduvad ja parandatavad. Kui õnnestub lavastust veel mõned korrad mängida, saab lugu suveks kindlama põhja alla ja näitlejad rollid kätte.

Põhiline mänguaeg saab olema just suvel ja koht Maasi maalinna keldrisaalis, kuhu mahub korraga umbes 50 vaatajat, kellele on kavas pakkuda mitmeid üllatusi. Kindlasti mõjub sealne atmosfäär näitlejatele innustavalt ja tuleb kogu loo publikuni jõudmisele kasuks.

“Timukas” on igal juhul näide sellest, et julge (loe: hullumeelne) pealehakkamine võib olla enamgi kui pool võitu. Esietenduse järgsel peol jagati laiali juba uue lavastuse tekstid. Suvelavastuseks tuleb vana hea “Mikumärdi” Püharisti õuel. Esietendus on plaanitud juuli lõppu.

“Timukas”
Jean-Paul Sartre’i ainetel.
Lavastaja Ellen Teemus, mängivad Ardo Vahter, Anneli Kaljuste, Helje Basihhina ja Robert Vahter; heli- ja valguskujundus Igor Raadel; projektijuht Anu Viljaste.

***

Muide, 1964. a käis Jean-Paul Sartre ka Eestis. Näidendi tõlkija Tatjana Hallap on meenutanud: “Sartre ja de Beauvoir (Simone de Beauvoir, Sartre’i elukaaslane) armastasid väikeseid Eesti külapoode, kust nad ostsid veini, mis meenutas maitselt prantsuse omi. Veine aitas valida Lennart Meri, kes prantsuse keele hea oskuse tõttu neid kantseldas.”

Print Friendly, PDF & Email