Südamenädal kutsub kõiki liikuma

Südamenädal kutsub kõiki liikuma

Foto: Ivika Laanet

Traditsioonilise südamenädala avab sel aastal üle-eestiline liikumispäev “Sinu sammud loevad”, et tuletada kõigile meelde, kui oluline on liikumine ja füüsiline aktiivsus südamehaiguste ärahoidmisel.

Pühapäeval, 17. aprillil on üle Eesti avatud liikumisrajad ja toimuvad mitmesugused liikumist propageerivad üritused, kuhu kõik on oodatud kas lihtsalt kõndima võis siis jooksma, rattaga sõitma, kepikõndi tegema.

Üritustel osalemine on tasuta ja kõik lõpetajad saavad kaasa väikese liikumispäeviku. Kõikide liikumispäeval osalejate läbitud kilomeetrid pannakse kirja ja liidetakse kokku ning nii saab vaadata, kus asuvad Eesti aktiivseimad tervisesõbrad.

Liikumispäeva korraldavad Tervise arengu instituut, Eesti haigekassa, sotsiaalministeerium ja kultuuriministeerium koos terviseprojektiga “Mehed liikuma” ja sihtasutusega Eesti Terviserajad.

Eestimaa terviseradadega, mida saab kasutada aastaringselt ja tasuta, on huvilistel võimalus tutvuda veebilehel www.terviserajad.ee . Kasulikke nõuandeid enda paremasse vormi saamiseks pakuvad ka liikumisharrastajate portaal www.trimm.ee ja meestele mõeldud tervise- ja liikumisportaal www.mehedliikuma.ee . Kõik nimetatud veebilehed pakuvad ka e-trennipäeviku pidamise võimalust.

Südame-veresoonkonna haigused on Eestis jätkuvalt surmapõhjus number üks. Peamised südamehaiguste riskitegurid on suitsetamine, alkoholi liigtarvitamine, ülekaal, vähene liikumine ning vähene puu- ja köögiviljade tarbimine. Lisaks südamehaigustele on liigvähene liikumine enamiku tänapäeva levinumate haiguste põhjuseks.

Viimane Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring näitas, et 33% inimestest harrastab vabal ajal tervise-sporti vaid mõned korrad aastas või üldse mitte.

Oluline on aga teada, et regulaarse füüsilise aktiivsusega inimestel on poole väiksem südame isheemiatõppe haigestumise risk ning veerandi võrra väikesem risk saada insult.

Südamenädal on igal aastal aprilli kolmandal nädalal. Eestis on seda korraldatud juba 1993. aastast. Tänavu on südamenädal pühendatud liikumisele. Südamenädala läbiviimist toetab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi programmi “Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2010–2011” raames.

Maris Jakobson
Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik

17. APRILLIL LIIGUME OMA SÜDAME HEAKS!
Kihelkonna:
Kl 12 start vallamaja eest kepikõnnile. Osaleda võivad ka lihtsalt kõndijad või jalgratturid. Perearst mõõdab vererõhku ja veresuhkrut. Kontakt: Sveta Lepik, 52 92 559.
Salme: Matk Salme koolimaja juurest Järvele ja tagasi: hingame värsket mere- ja männimetsa lõhna. Marsruut: Salme–Järve–Salme, algus kl 12. Kontakt: Imbi Arge, 52 53 248.
Valjala: Kl 12 avasõnad ja kerge soojendus Valjala rahvamaja õuel; 12.15 kepikõnd, jalutamine – väike ring 1,5 km või suur ring 3 km. Pärast rahvamajas soe tee ja tervisealane loeng. Kontakt: Anne Auväärt, 52 09 096.
Kuressaare: Kl 12 Kuressaare tervisepargis. Kõnnime tervisepargist mööda kergliiklusteid läbi golfipargi Kuressaare spordikeskusse. Spordikeskuses ootavad soe tee ja kosutav amps, saun. Infomaterjalid, noorte nõustamiskabineti nõuanded. Kontakt: Kalev Kütt, 50 65 161.
Orissaare: Kl 12 avasõnad ja perearsti nõuanded; 12.15 kerge ühisvõimlemine, kepikõnni juhendamine; 12.30 start matkale; 15 saun kõikidele osalejatele; 16 soe tee ja viktoriin tervise teemadel. Kontakt: Kaire Nurja, 51 38 708.
Laimjala: Kl 12 algab kõndimine või kepikõnd Laimjalast ja Audlast, distants ca 8 km. Laimjala rahvas kõnnib Audlasse ja tagasi. Audla kandi rahvas kõnnib Laimjalga ja tagasi. Laimjalas on kohal spetsialist, kes räägib liikumise kasulikkusest, mõõdab soovijatel vererõhku ja kolesterooli. Kontakt: Nele Laagus, 50 70 498.
Mustjala: Mustjalas toimub matk Hiieniidi allikale, algus kl 10. Kontakt: Kalle Kolter, 53 430 624.
Lümanda: Kl 12 matk, kepikõnd või jalgrattal liikumine Lümanda kultuurimaja, Karala külamaja, Taritu koolimaja piirkonnas. Kontakt: Urve Vakker, 53 443 956.
Muhu: Lõetsa–Lalli–Lõetsa ring. Matk on pühendatud kunagise Saaremaa ülestõusu meeldetuletamisele. Algus kl 12 Lalli–Lõetsa ristis. Kontakt: Märt Lehto, 50 32 010.
Pöide: Pöide matka alustame kl 12 Tornimäe rahvamaja juurest, kavas on matka käigus tutvuda viie külaga ja lõpetada matk Veere külaplatsil. Krista Riik, 53 453 772.
Kärla: Algus kl 11 Kõrkküla seltsimaja juures, kõnd keppidega ja ilma marsruudil Kõrkküla–Käesla–Hirmuste–Kõrkküla (8–9 km). Kontakt: Maret Metsmaa, 53 927 462.

Print Friendly, PDF & Email