Gaidid ja skaudid süütavad jüripäeva lõkked (1)

Sel reedel algab gaidide ja skautide aasta oodatuim sündmus, jüripäeva tähistamine, kui üle-eestilisele kogunemisele Raplas koguneb pea 500 skauti-gaidi.

Tänavu süütavad skaudid ja gaidid lõkked juba reedel rühmade tegutsemispaikades üle Eesti. Gaidide veebilehel www.gaidid.ee on registreeritud juba 12 lõket. 15. aprilli õhtul kell 19 kutsutakse lisaks gaidi- ja skaudiüksustele lõkkeid süütama ja nende asukohti eelnevalt veebilehel registreerima teisigi kaasamõtlejaid.

Ehkki Saaremaal praegu aktiivseid rühmasid ei ole – varasematel aastatel on olnud näiteks Orissaares, kuid noored on saarelt läinud mandrile õppima ning rühmade tegevus on praeguseks hääbunud. Siinkohal tahangi julgustada Saaremaa noori liituma gaidide-skautide tegevusega.

Gaidide ja skautide jüripäevaüritus kannab nimetust Pakamäe kärajad. Programmi koostamisel on saadud innustust Rapla lähistel asuva Paka mäe legendidest, mille kohaselt jüriöö algust tähistav tuli olla süüdatud just Paka mäel.

Rapla ühisüritusele sõidavad noored laupäeva hommikul. Samal päeval toimuva matkaga tähistatakse tubase talvehooaja lõppu ja suvise välihooaja algust. Kärajatele on registreerunud üksused Harju-, Ida-Viru-, Järva-, Lääne-, Lääne-Viru-, Põlva-, Pärnu-, Rapla-, Tartu-, Valga- ja Viljandimaalt.

Jüripäev on ainuke sündmus aastas, kui kahe organisatsiooni – Eesti gaidide liidu ja Eesti skautide ühingu – noored kohtuvad ühisüritusel. Kohtumist korraldavad organisatsioonid üle aasta, sel aastal on korraldajaks Eesti gaidide liit.

Jüripäeva tähistavad noored igal aastal erinevas Eesti linnas. Viimati koguneti Viljandis ja Pärnus. Esimene kogunemine toimus 1996. aastal Keilas. Kokku on üritusi korraldatud 12 linnas, millest neljas lausa kahel korral.

Eesti gaidide liit ja Eesti skautide ühing on mittetulunduslikud kasvatusliku sisuga noorteorganisatsioonid, mis pakuvad tegevust igas vanuses tüdrukutele ja poistele. Skautide-gaidide põhitegevus toimub salgasüsteemis iganädalaste kokkusaamiste näol, lisaks tehakse laagreid, matku ja ühisüritusi. Organisatsioonid tuginevad rahvusvahelise skautluse ja gaidluse põhimõtetele, mille järgi õpitakse elus vajalikke oskusi ja väärtusi põnevate tegevuste ja mängude kaudu.

Huvi korral võivad saare noored kirjutada aadressil lianne@gaidid.ee .

Lianne Ristikivi
Eesti gaidide liidu peagaid

Print Friendly, PDF & Email