Meresõbrad kogunesid Väljale

Meresõbrad kogunesid Väljale

JUST SIIT SEE LAEVATEE KULGESKI: Rääkides Muhu väina keskaegsete laevateede võrgustikust, näitas ajaloodoktor Juhan Kreem ka vanu merekaarte.
Foto: Aare Laine

Reedel tuli Muhu muuseumi Välja talu suurde tuppa toole juurde tuua, et kõik mereteemalisele ettekandepäevale sõitnud huvilised kenasti istuma saaksid. Koguva Väljale oli merekultuurihuvilisi tulnud üle Saare- ja Muhumaa, Tallinnast ja Tartust ka.

Muuseumi direktori Lea Kuldsepa tervitussõnade järel sai esimesena sõna omakülamees, Koguva Jürna Endel ehk elupõline kalur Endel Noor. Staažikal kalamehel on tänavuseks püügihooajaks ettevalmistused tehtud ja nüüd jääb veel oodata lõplikku jääminekut, et saaks püünised merre viia.

Saaremaa juurtega ajaloodoktor Juhan Kreem Tallinna linnaarhiivist, kellel on suvekodu Salme vallas Möldri külas Insul, andis kokkutulnuile ülevaate teemal “Muhu väin Läänemere keskaegsete laevateede võrgustikus”. Oma etteastet illustreeris lektor vanade merekaartide näitamisega.

Ajaloolane Bruno Pao meenutas Norra viikingite retrolaeva Havörn külaskäiku Koguva sadamasse 1992. aastal. Tolle päeva tegi veelgi ajaloolisemaks fakt, et norralaste võõrustajad matsid kätte jäänud Vene rublad sadama lähistel maamulda. Eesti kroon oli just saanud käibevahendiks.

Saaremaa muuseumi osakonnajuhataja Raul Salumäe ajalooline uurimus tõi silme ette kalurite tulemusliku ühistegevuse kaks sajandit tagasi. Rannarahva muuseumi arendusjuht Alar Mik oli Muhusse näitamiseks toonud filmid, mis tutvustasid randlastest hülgeküttide tegemisi ning endisaegset kalapüüki ja elu rannakülades. Põhjalikumalt rääkis Mik Põhja-Eesti hülgeküttimise traditsioonidest.

Kapten ja kirjanik Lembit Uustulnd pajatas oma merereisidest, lugedes ette katkendeid kirjapandust. Tartu ülikooli muhulasest tudeng Marti Mereäär rääkis kirjandusmuuseumi ettevõtmistest Muhu meremeeste laulude kogumisel ja talletamisel. Selgus, et eelmisel sajandil olid mitmed muhulased üsna kitsid midagi oma vaimuvaramust laulude kogujaile loovutama, kas siis ette lauldes või kirja pannes.

Kahest kangest Muhumaa mehest Mihkel Aerust ja Vassili Kolgast tegi ettekande muuseumi varahoidja Eda Maripuu. Päeva finaaliks kujunes jalutusretk Väljalt uisuehitusplatsile vaatama, kuidas veesõiduki ehitamine on kulgenud. Unikaalne laev lastakse uisuprojekti eestvedaja Mihkel Jürissoni sõnul vette järgmise aasta sügisel. Merelaule laulis ja pilli mängis muuseumi pedagoog Meelis Mereäär.

Print Friendly, PDF & Email