Kerkiv euribor muudab kodulaenu kallimaks

Läinud nädalal teatas Euroopa Keskpank baasintressi tõstmisest 25 protsendipunkti võrra 1,25 protsendini. Eesti kodulaenuvõtjate jaoks tähendab see Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse andmeil pankadevahelise laenamise hinna ehk euribori kasvu, mis omakorda toob kaasa intressimaksete suurenemise.

Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse juhi Piret Suitsu sõnul on euribor viimase aastaga ilma Euroopa Keskpanga poolse baasintressi määra kergitamiseta stabiilselt tõusnud. Baasintressi on majandustegevuse ergutamiseks hoitud väga madalal tasemel juba mitu aastat. “Et nüüd on aga Euroopa Liidus probleemiks saamas kiire hinnatõus ja majandustegevus on juba oluliselt elavnenud, oli üsna loogiline, et laenamise baasintressi tõsteti,” selgitas Suitsu.

SEB panga Kuressaare büroo direktor Aivar Sõrm nentis, et lõviosa eraisikute pikaajalistest laenudest baseerub intressimäära arvestamisel euriboril ehk raha hinnal rahvusvahelisel turul, millele on lisatud marginaalina panga juurdehindlus. Need kaks komponenti annavadki kokku liites laenu hinna ehk intressimäära laenaja jaoks ja see muutub aja jooksul sõltuvalt euribori taseme liikumisest.

“Kui nüüd rääkida euribori tõusust 0,25%, siis tähendab see põhimõtteliselt tõepoolest laenu kallinemist sama suurusjärgu võrra, samas on lähiajaloole otsa vaadates tegemist suhteliselt väheolulise muutusega,” rääkis Sõrm. Tema sõnul on euribor viimase kolme aasta jooksul olnud nii üle 5% kui ka alla 1%, mis tähendab terve suurusjärgu võrra suuremaid kõikumisi kui äsjane. “Eks selle lainetamisega peab leppima. Selge on see, et laenumaksjale meeldib intressi langus oluliselt enam kui tõus, aga paraku käibki majanduselu vinka-vonka,” märkis Aivar Sõrm.

Panga juht tõi näite, et 60 000-eurose laenujäägi pealt tähendab veerand protsenti intressimäära tõusu aastas inimese jaoks lisakulu 150 eurot. “Kuid nagu eelpool juba märgitud, on lähimineviku võidud ja kaotused olnud laenaja vaatevinklist lausa suurusjärgu võrra suuremad,” rõhutas Sõrm. Selles kontekstis on tema hinnangul inimese vaatevinklist vahest hoopis olulisem see, et intressimäär jääks pikas perspektiivis mõistlikult madalale tasemele ega muutuks laenu teenindamisel probleemiks omaette.

Print Friendly, PDF & Email