Linnapea ja tema kohtunikust venna müstiline surm (5)

Linnapea ja tema kohtunikust venna müstiline surm (5)

PEALTNÄHA TURVALINE: Nii nägi välja Kuressaare kesklinn umbes 100 aastat tagasi. Esmapilgul vaikse fassaadi taga pandi sellest kohast mitte just eriti kaugel toime võigas veretöö, mis on tänaseni jäänud lahenduseta.
Foto: Saaremaa Muuseum

Täna jätkame märtsikuu alguses alanud lugu (vt SH 12., 19., 26. märts ja 2. aprill), mis pajatab pea sajand tagasi Kuressaares toimunud kohutavast sündmusest. Nimelt tapeti 1913. aasta varakevadel Garnisoni tänaval tookordne linnapea Gerhard von Nolcken ja tema kohtunikust vend Wolfgang von Nolcken. Pahanduste ja väärtõlgenduste vältimiseks tasub lugejale veel kord meelde tuletada, et meie jälgime vaid seda, kuidas see kohutav veretöö kajastus tookordses ajakirjanduses, ega pretendeeri selle lahendamisele.

Tänases loos peatume veretöö võimalikel põhjustel ja motiividel. Varasemates osades oleme juba kirjutanud, et Nolckenite surma üheks seletuseks oli vendade vaheline tüli. Nimelt olevat üks vendadest ootamatult tekkinud sõnavahetuse käigus (mõrvaööl tulid Nolckenid napsustena ühelt banketilt) esmalt teise tapnud ja seejärel ka endalt elu võtnud. Seda versiooni toetas vasakpoolne ja sakslaste suhtes tihtipeale vaenulikult häälestatud ajaleht Hääl.

Vabanenud vangide kättemaks?

Toetudes Kuressaarest läkitatud erakirjadele, tuleb aga Riia saksakeelne ajaleht Rigasche Zeitung 1913. aasta märtsis välja seisukohaga, et tapatöö taga olnud hoopiski amnestia saanud vangid. Leht kirjutab: Kõige tõenäolisem olevat, et mõrtsukatöö tegijad hoopiski vangid on, kes Romanovite pidustuste puhul (1913. a veebruaris tähistati Vene keisririigis Romanovite dünastia võimuloleku 300. juubelitähtpäeva – toim) vabaks said.

Tülid saksa kogukonnas?

26. märtsi Tallinna Teataja avaldab viitega pealinna lehele Петербургский Листок suisa sensatsioonilise uudise (seda artiklit tsiteerib Hääl 30. märtsil), et Kuressaare linnapea tapjale olevat jälile saadud ja et mõrtsuka kinnivõtmine võivat kui mitte täna siis homme sündida.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email