Valjala vallas võttis vesi võimust (4)

Valjala vallas võttis vesi võimust

TULE TAEVAS APPI: Rahu küla külavanem Hilda Vohlbrück ei ole optimismi kaotanud. Elus on paljudest asjadest üle saadud, saab ka suurveest.
Foto: Egon Ligi

Keskkonnaministeeriumi tellitud uuringu kohaselt on tänavusteks üleujutuse riskipiirkondadeks märgitud peale Mandri-Eesti linnade ja külade ka Kuressaare. Kuuldavasti pole kuressaarlased liigvee all veel kannatanud, küll aga võiks sellesse nimekirja kanda Valjala aleviku Tooma tänava ja sama valla Rahu küla.

Tooma külatänavast on vesi võtnud enda alla mitusada meetrit. Mõneski kohas võib vee sügavuseks mõõta pool meetrit. Tavalise sõiduautoga sellisel veeteel sõita ei saa. Jalgsi saab tee läbida vaid suurtes kalamehesaabastes.

Mardi talu vanaperenaine Hilda Nuut, kes looduskaunis paigas Valjala aleviku külje all elanud kolmkümmend aastat, ütles, et eelmisel kevadel ehmatas suurvesi neid esimest korda. Tänavu imendus lumesulamisvesi maapinda mullusest kiiremini, kuna lumekooriku all oli maa külmumata. Õnneks pole liigvesi Mardi talu majapidamisele ega ka teistele taludele kahju teinud.

“Lastele teeb see ainult rõõmu. Möödunud aastal sõitsid nad siin õues isegi kummipaadiga. Valjala koolipoisid meisterdasid endale parve ja sõidavad sellega pärast koolitunde Loopsupealsel. Meie muidugi ootame vee taandumist, et pääseksime jälle kuiva jalaga liikuma,” rääkis Hilda Nuut. Mardi talu politseinikust perepoeg Indrek arvas, et kui külas peaks midagi hullu juhtuma, siis politseiautoga küll niisugusest veemöllust läbi ei sõida.

Tuletõrje- ja kiirabiautod peaksid aga veetakistuse siiski ületama. Rahu küla vanem Hilda Vohlbrück pääses sel aastal kergemalt. Aasta tagasi voolas lahvevesi perenaisele otse elumajja. Tänavu pani külavanema kaasa pumba tööle, juhtimaks majja tungiva vee krundi kõrvale kaevatud kraavi.

“Pärast seda kui külateed tõsteti, jättes truubid sisse tegemata, hakkaski liigvesi meid kevadeti ja ka sügiseti ähvardama. Nüüd kaevati meie juures tee sisse vee ärajuhtimiseks väikene kraavikene. Väikeautoga siit enam edasi ei saa. Traktorid aga suurte silokoormatega just nüüd sellel teel sõidavadki. Talvel ei ajanud seda teed keegi lahti. Siis kasutas külarahvas teist teed,” andis Vohl-brück asjast ülevaate.

Vesi on liiga teinud ka Vohl-brücki naabritele. “Nemad on veega samamoodi hädas. Liigvee ärajuhtimiseks peaks vallavalitsus kiiresti midagi ette võtma. Suvekuudel teeb tolm meile liiga. Tee ju kruusakattega. Probleeme külas jätkub,” võttis külavanem mured kokku. Hilda Vohlbrücki sõnul on Valjala vallavanem Kaido Kaasik öelnud, et täidab mullu antud lubaduse teele truup teha sel aastal.

Print Friendly, PDF & Email