Osaliselt Natura alale plaanitava hiiglasliku arenduse küsimuses juriidilisse lõksu jäänud Kihelkonna vallavalitsus ei saanud sisulist abi ka õiguskantsler Indrek Tederilt.
“Õigusalane nõustamine, õigusabi andmine ja õigusliku hinnangu andmine mingitele asjaoludele väljaspool oma ametiülesandeid ei kuulu õiguskantsleri pädevusse,” teatas Indrek Tederi kantselei Kihelkonna vallavanemale Raimu Aardamile.
Aardam pöördus märtsi keskel Indrek Tederi poole Kõruse küla Joeli, Uue-Silje, Sinilille ja Lagle kinnistu detailplaneeringu küsimuses. Nimelt on Kihelkonna vald jäänud AS-i Pöyry Entec poolt juba 2008. aastal koostatud planeeringu osas kahe tule vahele, sest arendajat esindav juriidiline raskekahurivägi Glikman & Partnerite näol väidab vallale ühte, kõik riigiametnikud aga risti vastupidist.
8-korruseline hotell
Vald eeldab planeeringu teostumisel osaliselt Natura alale jäävatel kinnistutel olulist keskkonnamõju – plaanitakse ju sinna täismõõtmetes golfiväljakut, tenniseväljakuid koos juurdekuuluvate hoonetega ja koguni 8-korruselist spaahotelli. Seepärast algatas vald planeeringuga seoses keskkonnamõju strateegilise hindamise, kuid arendaja esitas planeeringu vallavolikogule vastuvõtmiseks ilma KSH aruandeta.
See asjaolu on tekitanud planeeringu menetlemisel tõsise tõrke, sest Raimu Aardami sõnul on nii maavalitsus, keskkonnaamet, siseministeerium kui ka SA Keskkonnaõiguse Keskus öelnud, et ilma aruandeta ei saa volikogu planeeringut vastu võtta. Sama on kinnitanud Saarte Häälele eelmine keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, kes avaldas, et aruanne ei oleks arendajale soodne ja seepärast soovitaksegi sellest mööda minna.
Projekti veab eraisikuna pankrotistunud Üllar Õun ettevõttega Suviste Põllumajandussaadused ning vallaga vägikaika vedamiseks on palgatud AB Glikman & Partnerid. Advokaadibüroo juriidilises hinnangus öeldakse, et KSH aruannet ei pea esitama enne detailplaneeringu vastuvõtmist ja et Kihelkonna volikogu viivitus detailplaneeringu vastuvõtmisel on õigusvastane.
“Kuna seadus ei näe ette kohustust, et KSH aruanne tuleb esitada vallale planeeringu vastuvõtmise ajaks, siis puudub vallal ka õigus seostada planeeringu [vastu]võtmist KSH aruande olemasolu ja esitamisega,” väidab vandeadvokaat Leon Glikman.
Ta mainib oma 10-leheküljelises kirjas ära ka selle, et projekti edasine n-ö pidurdamine võib vallale maksma minna miljoneid kroone, kui arendaja otsustab esitada kahjunõuded. Glikman soovitab, et kui volikogu peab KSH aruannet vajalikuks, peab ta selle ise tellima.
SA Keskkonnaõiguse Keskus jurist Elina Saunanen viitas aga, et “Kihelkonna vald ei või kujunenud olukorras detailplaneeringut vastu võtta, kuna puudub heakskiidetud KSH aruanne ja keskkonnaameti kooskõlastus planeeringule”.
Kihelkonna volikogu on seni planeeringut arutanud neljal istungil. Saarte Häälega suhelnud volinikud on viidanud, et planeeringu menetlusel on tunda olnud tõsist survet. Et väikese valla volikogus on igal häälel kaal, pole arendajat esindavad juristid jätnud kasutamata ka võimalusi volinikke mõjutada.
Nii seisab Leon Glikmani kirjas, et Kihelkonna vallavolinik Tiina Ojala ei tohiks detailplaneeringu üle otsustamisel kaasa rääkida, sest tema elukaaslane on “õigusliku aluseta kasutanud põllumajanduslikul otstarbel Joeli ja Uue-Silje kinnistut ja taotlenud nende kinnistutega seonduvalt PRIA kaudu aastatel 2004–2010 erinevaid toetusi”.
“Seega on Tiina Ojala huvides Joeli ja Uue-Silje kinnistutel ehitustegevust mitte teostada, et tema ja tema elukaaslane saaksid nendega seonduvalt isiklikku kasu,” viitab Glikman seadusele, mille kohaselt ei tohi volikogu liige osa võtta üksikakti arutamisest ja otsustamisest, mille suhtes on tal vastavalt korruptsioonivastasele seadusele huvide konflikt.
Volikogu opositsiooni esindaja, kes ei soovinud oma nime lehes avaldada, väitis Saarte Häälele, et planeeringu menetlusel on tunda olnud tõsist survet mitte üksnes arendaja poolt, vaid ka vallavanema ja osade koalitsiooni kuuluvate volikogu liikmete poolt.
Raimu Aardam ütles Saarte Häälele, et otsustaja on volikogu, kuid tema hinnangul ei saa volikogu detailplaneeringut praegu pakutud poolikus variandis, ilma mõju hinnangu aruandeta vastu võtta.
KÕRUSE ARENDUS
* Umbes 270 ha suurusele maa-alale plaanitakse ehitada spaa, hotell, puhkeala keskus, 18-rajaline golfiväljak, tenniseväljakud koos golfiklubi peahoone ja majutushoonega. Lisaks tahetakse ehitada väljarenditavaid puhkemaju või elamuid.
* Puhkekompleksi valmides tekib Kihelkonna valda ca 121 aastaringset töökohta ja ligi 27 hooajalist töökohta.
* Väidetavalt on projekti taga Eestis elav leedulasest miljonär Pranas Mickevicius, kes on Üllar Õuna sõnul tema suurim võlausaldaja.
vt AB Glikman&Partnerid ja SA Keskkonnaõiguse Keskus juriidilisi hinnanguid Kõruse juhtumile.
KRIMINAALNE MEKK SELLEL ASJAL TAGA
Kriminaalset pole siin midagi (veel). Kui vallal on Keskonnaameti/ministeeriumi ametlik seisukoht, et ilma uuringuta ei saa detailplaneeringut vastu võtta, siis las arendaja kaebab pealegi kohtusse. Juhul kui vald kaotab, on tal alati võimalik kaevata Keskonnaamet/ministeerium omakorda kohtusse kui vale info väljastaja.
Teder ja Glikman vist omasid ühist advokaadibürood,ega ta ei saagi hinnangut anda:)
Mitte vist, aga nii oligi!
Mida Mitt arvab?
Huvitav et selline asja voib EL riigis toimuda. On selge et keskkonna asjad tähtsad ja nagu sillaga nii siin sama. Minu ettepanek, et paus ja arutage kuidas edasi, aga Natura al on nii hea kaitseja et kui keegi plaanib sellisel alal midagi teha, seda ei saa teha ilma keskkonnaexpertide ja ameti hinnagut teha.
Kihelkonna mehed ! Minge küsige Mustjalla meestelt, need purustavad kõik teadmised ja oskused ning eriti palju ei küsi kah töö eest. No nii pudel – kaks valget.
Oh seda valla halduspädevust. Ei saa nüüd kambakesti (KKM, MV, KKA, SISEMIN ja isegi VVO) kõik ühes paadis sellest Glikmanist jagu. See on seaduses must-valgel kirjas, et vallal on kohustus mõjud välja selgitada. PL ja KSH käivad käsikäes. Asi on ainult motiveerimise taga. Järelevalve ei lase PL nagunii kehtestada.
veab seda projekti mõttetu mees üllar klõun.
See projekt on ju nii haige,et isegi ulmefilmi ei sobi.Aga suure raha vastu on muidugi raske võidelda.Lootus,et terve mõistus pääseb võidule.Minge ja vaadake kui palju rahvast ela selles Männi külas.
kui öiguskantsler ei anna hinnangut , siis …
“121 aastaringset töökohta”-
kas nad ise ka seda usuvad, näiteks Veebruaris/Märtsis.
Ja kui see olekski võimalik, siis ainuüksi töötajate autosid sõidaks seal igapäev sadakond- ei ole mingit keskkonna muutust mis hindamist vajaks?
utopistlik udukogu
Päris naljals on lugeda kuidas vallavanem küsib õiguskantslerilt, et mida volikogu võiks otsustada. Staazika vallavanemana võiks juba teada, et volinikud hääletavad oma südametunnistuse järgi, mitte selle järgi mida käsib õiguskantsler.
Orissaare mehed ühed lollil mõlemad. Vallavanem tehku endale selgeks õiguskantsleri pädevus. Õiguskantsler tegeleb inimeste põhiõiguste rikkumise küsimustega mitte juriidilise nõustamisega. 16 aastat vallavanemaks olemist pole niipaljukestki teadmisi lisanud
Eks ole teada, et kes maksab see tellib muusika. Glinkmanilt ei saagi teistsugust vastust oodata. Aga kui vald ei suuda otsustada, kas nõuda keskonnamõjude hindamist või mitte, siis oleks õige aeg kaaluda ühinemist Lümanda ja Kärla vallaga (või kõigi teiste Saaremaa valdadega), ehk suudaks kamba peale ühe pädeva ja otsustusvõimelise vallavalitsuse (ametnikud) palgata.
Glikmani nõude vallale võib kokku võtta sõnadega: “Kui te hakkate seadust täitma, anname teid kohtusse”. Eriti jultunud on nõuda vallalt keskkonnauuringute kinnimaksmist, see on seaduse järgi ainult arendaja kohustus.
Volikogu esimehele,
et vallamajas on inimene, kelle tööülesandeks on ka det planeeringud, aga sealt ei tule mõh-ega kõh. Sealt tulevad dokumendid ei kannata lihtsalt päevavalgust, jälle tuleb valda tagastada.
sellel detailplaneeringute inimesel seal vallamajas pole aega teie asjadega tegeleda, sest ta peab töö ajast seitse korda oma koera söötmas käima ja siis on veel vaja need jahi asjad korraldada ja ültse segate te seal oma asjadega ametniku rahulikku äraolemist
Raakige asjast ka, kelle tegemata too see on vallamajas, et oigeaegselt ei ole lepinguid solmitud, enne detaili alustamist, ikka sama mehe!!!!!!!!!
Nuud nutate, et vald peab maksma, maksab see, kelle tegemata too parast asi nii kaugele on joudnud.
Muide, ka infrastruktuuri ehitamiseks seal peab olema lepingud arendaja ja valla vahel, muidu on ju valla kohustus need valja ehitada.Kas Tei on tehtu!
Kihelkonna vald jätab järjest enam ebapädeva mulje. Värsket verd oleks sinna tarvis.