Lumine märts näitas keskmist ilma

Vaevaliselt sulav lumi ei viinud märtsikuu ilmanäitajaid ühessegi äärmusesse ja ka loodus käis tavalist rada pidi. Vahtramahla anumad hakkasid täituma tavapärasel ajal märtsi algul.

Märtsi keskmised temperatuurid olid pea kraadikümnendiku pealt normis. Sõrves –0,2 (norm –0,4), Vilsandil samuti –0,2 (norm –0,2) ja Roomassaares oli keskmine temperatuur –0,7 kraadi, edastas Saarte Häälele Külli Loodla EMHI ilmavaatlusosakonnast.

Minimaalseimad temperatuurid olid kuu algul ja maksimaalsemad kuu keskel. Sõrves oli 1. märtsil –10,4 ja maksimum saabus 14. märtsil veidi üle 6 soojakraadiga. Vilsandil ja Roomassaares oli maksimumtemperatuur vastavalt veidi üle 6 ja 7 soojakraadi. Külmim ilm mõõdeti Roomassaares, kus 1. märtsil oli külma 15,2 kraadi.

Märtsikuu sademete summa oli Sõrves ja Roomassaares alla normi ehk 13 mm (norm 27 mm, 2010. a 32 mm). Vilsandil oli sademete summa sama, kuid norm on seal veidi suurem. Roomassaares mõõdeti kuu sademete summaks 13 mm, mullu 27 mm.

Päikesepaistet jätkus seevastu üle normi, mis on 129 tundi. Vilsandil oli päikest 194 tundi, Sõrves 224 tundi ja Roomassaares 231 tundi.
Möödunud kuul püsis lumi kuu lõpuni nii Ruhnus, Sõrves kui ka Uue-Lõves. Sõrves oli lumikate kuu viimaseks päevaks kahanenud 1 cm-ni. Kõige rohkem lund oli Sõrves 5.–8. märtsil, kui lund oli 6 cm.

Vilsandil oli maksimaalseim lumikate 28. märtsil, mil lumikatte paksus oli 3 cm. Ruhnul oli maksimaal-ne lumikate kuu esimesel dekaadil, mil keskmine lumikatte paksus oli 25 cm (1.–7. märts). Kõige paksem lumi oli Uue-Lõve vaatlusjaamas – 1.–4. märtsini oli sealse lumikatte paksus 57 cm ja kuu viimasel päeval oli lund veel 36 cm.

Print Friendly, PDF & Email