Ülisuur puidulast ootab Roomassaares jääminekut (22)

Ülisuur puidulast ootab Roomassaares jääminekut

VEEL VEIDI OOTAMIST: Jääminekut nii sadamas kui ka sadama lähipiirkonnas ootava puidukoguse suurusjärk hakkab lähenema umbes 100 000 tihumeetrile. Peeter Oopkauba sõnul tahetakse sadamat süvendama hakata juba aprillis või mais, et kasutusele saaks võtta veel ühe laadimiskai.
Foto/montaaž: Egon Ligi

Roomassaare sadama ala on puidumaterjali nii täis, et suur hulk puidust on tulnud ladustada ka sadamalähedasele platsile. Seoses erakorraliste jääoludega ja navigatsiooniperioodi lõppemisega mullu detsembris on Roomassaares kaubavedu katkenud juba ligi neli kuud.

Praeguste erakorraliste jääolude tõttu on AS Saarte Liinid pöördunud keskkonnaameti poole palvega saada luba sadamas süvendus- ja kaadamistööde tegemiseks kohe pärast jää taandumist ehk siis juba aprillis või mais.

Saarte Liinide juhatuse liige Peeter Oopkaup selgitas kirjas keskkonnaametile, et taotluse vee erikasutusloa muutmise jaoks esitasid nad tegelikult juba mullu augustis ning selle alusel sooviti loas muudatust suurendamaks süvendustööde mahtu sadamas 4300 kuupmeetrilt 8000 kuupmeetrile.

Põhjuseks oli Oopkaubi sõnul asjaolu, et esialgse vee erikasutusloa taotlemisel oli aluseks 2002. aastal tehtud mõõdistus, mis erines olulisel määral enne süvendustööde algust 2010. aastal tehtud mõõdistuse tulemustest. Selle asjaolu ilmnemisel otsustati teha tööd vee erikasutusloas fikseeritud mahus ja ülejäänud mahu osas töö peatada kuni vee erikasutusloa muudatuse väljastamiseni.

“Tänaseks on väljastatud keskkonnamõju hindamise algatamata jätmise otsus, kuid meile teadmata põhjusel ei ole väljastatud vee erikasutusluba,” märkis Peeter Oopkaup. Roomassaare sadama direktor Renno Tammleht selgitas Saarte Häälele, et sadama süvendustööde tegemine oli kavas tõepoolest juba läinud aasta lõpul, ent kuna tööd siis mere ootamatult varase jäätumise tõttu pooleli jäid, tuleb need nüüd kiiremas korras ära teha.

“Põhjus on selles, et tahame kasutusele võtta lisaks veel ühe kai kauba laadimiseks,” muudaks see tema sõnul kauba teelesaatmise veelgi kiiremaks. Praegu on meri sadamas veel jääkaane all, kuid Renno Tammleht avaldas lootust, et ilmselt lähinädalal või -nädalatel saab meri siiski juba jäävabaks. “Sel talvel on jääd väga pikalt olnud, praktiliselt jõulust alates,” tõi sadama direktor välja kaubavedu raskendanud asjaolu ja lisas, et tavaliselt läheb meri täiesti jäässe alles jaanuari keskel.

“Nüüd juhtus see aga koguni kuu aega varem,” märkis ta. Ka mullu olid jääolud Tammlehe sõnul rasked ja siis vabanes meri sadamas jääst aprilli keskel, seega on asjad ses osas praegu n-ö õiges graafikus. “Muidugi, selliseid graafikuid ilma osas olla ei saa, aga aprilli keskel olid esimesed kaubalaevad eelmisel aastal kohal,” sõnas sadama direktor. Keskkonnaameti pressiesindaja Aet Truu sõnul ei ole amet Roomassaare sadama taotlust veel arutanud, seega ei osanud ta süvendustööde aprillis või mais toimumise kohta midagi täpsemat veel öelda.

Print Friendly, PDF & Email