Saaremaa põllumeeste liidu liikmeks astub seitse talunikku

Saaremaa põllumeeste liidu liikmeks astub seitse talunikku

SOLIDAARNE: Viljakasvataja Jaan Sink peab eestkõnelejate toetamist vajalikuks, sest eelkõige on see kasulik põllumeestele endile.
Foto: Egon Ligi

Neli aastat tagasi moodustatud Saaremaa põllumeeste liit võttis sel nädalal esmakordselt vastu sooviavaldusi uutelt liikmekandidaatidelt.

Põhiliselt suurtootjaid ühendava Saaremaa põllumeeste liidu juht Tõnu Post ütles Saarte Häälele, et liidu kümnele asutajaliikmele on lisandumas seitse Orissaare ja Valjala kandi teraviljakasvatajat.

Seni pole maikuus nelja-aastaseks saav liit uute liikmete kaasamisega aktiivselt tegelenud, sest organisatsioonil puuduvad palgalised töötajad, kes põllumeeste liidu päevast päeva arendamisega tegeleksid. Samas märkis Post, et uute liikmete kaasamisega maksab siiski vaeva näha ja loodetavasti kasvab liidu liikmeskond ka edaspidi. Küllap lisandub meile varsti ka loomakasvatajaid, usub Tõnu Post.

Avalduse Saaremaa põllumeeste liitu astumiseks esitas sel nädalal ka Valjala valla viljakasvataja Jaan Sink, kes põhjendas liikmeks astumist sellega, et põllumeestel on pidevalt probleeme ning mida tugevam on põllumeeste esindusorganisatsioon, seda võimekam on ta kitsakohti lahendama. “Organisatsiooni hääle kaalujana töötab ikkagi tema liikmete arv,” sõnas viljakasvataja.

Varem talupidajate liitu kuulunud Jaan Singi hinnangul on see organisatsioon viimasel ajal rohkem keskendunud mahetootjate esindamisele, mistõttu jäi kokkupuutepunkte väheks. Saaremaa põllumeeste liidu näol on tegemist Eestimaa põllumeeste keskliidu (EPK) maakonnaorganisatsiooniga. EPK liikmed toodavad üle 70 protsendi Eesti põllumajandustoodangust.

Jaan Singi sõnul on Eesti põllumeeste keskliit näidanud ennast tegusa organisatsioonina, kes väärib toetamist. Viimati lahendas EPK põllumeeste jaoks soodsalt näiteks silokile äraandmisega tekkinud probleemid. Tartu põllumeeste liit on siinsetele viljakasvatajatele vahendanud taimekaitsevahendeid ja kemikaale.

Tõnu Posti sõnul on Saaremaa põllumeeste liidu eesmärk jagada oma liikmetele infot ja toetada liikmemaksudega keskliitu, kes lahendab oma palgalise aparaadiga tootjate ette kerkinud probleeme või peab läbirääkimisi poliitikutega ja aitab kujundada põllumajanduspoliitikat.

Erinevalt Eesti suurematest põllumajanduspiirkondadest Saaremaa põllumeeste liit endale palgalisi töötajaid lubada ei saa ja seetõttu on saarlastele eriti oluline tugeva keskliidu olemasolu. “Kõik, mis keskliit on suutnud korda ajada, on tulnud kasuks kõikidele põllumeestele üle Eesti.

Mitte ainult organisatsiooni liikmetele või näiteks ainult suurtootjatele või väiketootjatele,” nentis Tõnu Post. “Pigem on põllumajanduspoliitika üks ja kui ta sobib ühele, siis ta sobib ka 99 protsenti teisele,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email