Ametikooli disainiõpilased valmistasid käepärastest materjalidest leidikuid

Ametikooli disainiõpilased valmistasid käepärastest materjalidest leidikuid

KAKS PEAD: Heinrich Liis ja tema “Helipea”, mis muusikat mängib.
Foto: Erakogu

11. märtsil toimus Kuressaare ametikoolis töötuba, kus disainierialade õpilased valmistasid leidikuid – väikeseformaadilisi kunstiobjekte, mis omavad ühtlasi leiutise omadusi.

“Veebruaris avati Raegaleriis näitus “Meie leidikud”, mille avamisel sõlmisime kunstnik Jasper Zoovaga kokkuleppe, et nad viivad läbi samasisulise töötoa meie õpilastele,” ütles ametikooli juhtõpetaja Maila Juns-Veldre. “Töötuba läks üllatavalt hästi, leidikute näitusega, mida edaspidi erinevates Eesti paikades näha saab, liitus viis tööd meie koolist.”

Töötuba juhendasid kunstnikud Jasper Zoova ja Mari Kartau Edela-Eesti koolkonnast. Ametikooli 2. kursuse kunstilise kujundamise eriala õpilane Heinrich Liis andis uue hingamise oma esimesele keraamilisele õõnesvormile. Keraamilisest peast sai “Helipea”, mida täiendavad kõrvaklapid ja muusikat mängivad kõlarid.

Taavi Tammekivi valmistas seitsmekümnendate aastate fajanss-taldrikust rämpstoidutööstust kritiseeriva kunstiteose “Läbi aegade”. “Lauri Saluveeril on pidevalt ajapuudus,” rääkis õpetaja Juns-Veldre. Tema sõnul sai puuduv aeg nüüd purki pandud ja nii sündiski leidik “Aeg +”, kust vajadusel saab tunni kaupa aega juurde võtta.

Daniil Averin ja Irina Gordejeva hakkasid lahendama probleemi, miks õpilastel on raske kõikide koolitöödega õigeks ajaks valmis saada. Töö kontseptsiooniks oli inimene kui bioloogiline arvuti. Ilma tarkvarata arvuti ei toimi ja ka ilma teadmisteta inimene ei tule toime. Seda sümboliseerib ratastel pea, millesse on paigutatud raamatud.

Näitusega liitus ka Maila Juns-Veldre ise oma tööga “Sukasilmad”. Summutisukast valmistatud ja keskkonnatemaatikaga seotud kunstiteos väljendab rahulolematust saastamise üle. Lisaks töötoa juhendamisele osalesid külalised ametikooli õpilaste keraamika taaskasutamise käigus valminud tööde hindamisel.

“Nii kunstnikud kui ka osalejad jäid ettevõtmisega rahule,” märkis Juns-Veldre. “Töötoas osalemine andis õpilastele võimaluse astuda sammu lähemale innovaatilisele moodsale kunstile.” Kuressaare ametikooli disainiõppurid loodavad ka edaspidi Edela-Eesti koolkonnaga koostööd teha.

Taavi Tuisk

Print Friendly, PDF & Email