Valjala rahvamajas näeb kohalike käsitöömeistrite näputööd

Eile avati Valjala rahvamajas pidulikult kohalike näputöömeistrite väike käsitöönäitus, kus on väljas paarikümne meistri tööd. Nii ehteid, salle, lambavillast vaipasid kui ka Muhu tikandiga kaunistatud mobiilikotte, padjapüüre jpm. Esmakordselt on näitusel väljas Mati Allase puutööd.

Enamik väljapanekust on valminud Valjala tööpajas toimunud üha suuremat populaarsust koguvatel kursustel. Segakoori Waldia liikmed viltisid näiteks kirevad mitmevärvilised munad, mida nad plaanivad kaasa võtta kingituseks Soome sõpruskoorile munapühade ajal külla minnes. Näitusel võib imetleda ka kohaliku staažika ja hinnatud käsitöömeistri Alma Heinsalu töid. 15 aastat tagasi oli just Alma see, kes algatas Valjalas lambanahast vaipade tegemise.

Valjala valla kultuurijuhi Anne Auväärti sõnul on see, et igal aastal selline väike näitus toimub, tegelikult väga hea. “Vahepeal oli pikk paus siin, pärast oli tükk tööd, et leida üles need inimesed, kes käsitööd teevad. Ent nüüd ikkagi mõeldakse selle peale, et näitus tulemas, ja teen selle näiteks aasta jooksul näituse tarbeks valmis,” rääkis ta. Auväärt lisas, et see ei näita üldse mitte inimeste edevust, kui nad oma asju näitusele välja panevad, vaid hoopis austust töö ja selle tegemise vastu. “Ning võib-olla keegi võtab snitti ka,” sõnas ta.

Näitust uudistama tulnud vallavanem Kaido Kaasik ütles, et Valjala vald on tuntud oma peene näputöö poolest, eriti naisterahvaste hulgas. “Aga loomulikult ei saa märkimata jätta puutööd, mida tehakse. Tulemused on sellised huvitavad ja omapärased,” lausus vallavanem, rõõmustades, et on üha rohkem inimesi, kes käsitööd teevad. “Valjala tööpaja üks eesmärke on julgustada inimesi ning see on nüüd vilja kandnud,” avaldas ta heameelt.

Näituse kuraator on neljandat aastat tööpaja juhatajana töötav Malle Raamat, kes kursuslaste tööd näituseks ka kokku kogus. Väljapaneku seadsid üles Malle Raamat, Pirgit Nuut, Elve Peäske ja Anne Auväärt. Näitus on avatud 21. märtsini.

Fuajees huvitav fotonäitus

Samal ajal on Valjala rahvamaja fuajees vaatamiseks väljas kohaliku hobifotograafi Aare Külaotsa fotonäitus “Inimesed”. “Igal pildil on oma lugu. Ükski pilt ei ole poseeritud, “ lausus Aare Külaots, lisades, et ühe pildi allkiri võiks näiteks olla “Ühed sitad mõlemad”. “Sellel pildil on kaks vestlevat vanameest, mõlemad nüüdseks juba surnud. Allkirjaks sobib repliik, millega nendevaheline vestlus lõppes. Kõik on pildistatud reporterfotodena,” rääkis Aare Külaots.

Vanim foto pärineb aastast 1973 (õnnelik pruut sai voki käima). “Piltidel on järjestatud inimese sümboolne eluring. Seepärast on ka näituse pealkiri “Inimesed”,” põhjendas 12. eluaastast pildistamisega tegelenud Külaots. Mõned pildid väljapanekust on ka varem eksponeeritud olnud. Kunagi korraldati Saaremaa fotograafide ühisnäitus. Seal sai parima lastefoto auhinna pilt “Rüblikud” (pildil kaks poissi). Näitusel on ka foto Taani kuningannast klaasi ja sigaretiga, mille on kunagi avaldanud Eesti Ekspress.

Print Friendly, PDF & Email