Tuleõnnetuse üle elanud Koikla osaühing otsustas tegevust jätkata (3)

Tuleõnnetuse üle elanud Koikla osaühing otsustas tegevust jätkata

Jaan Laul ja laudakoer Pätu, kes aasta tagasi päästis oma haukumisega lehma lämbumissurmast. Tööpäeva lõpus oli üks mullikas kukkunud nii õnnetul kombel sõimesse, et ainult valvsa koera haukumine aitas loomal inimeste abiga kindlast lämbumissurmast pääseda.
Foto: Egon Ligi

Vaatamata visalt levivatele kuulujuttudele tegevuse lõpetamise kohta üritab kaks nädalat tagasi aset leidnud laudapõlengus kümneid loomi kaotanud OÜ Koikla uuesti järje peale saada.

OÜ Koikla juhatuse esimehe kohusetäitja Jaan Laul ütles Saarte Häälele, et läinud pühapäeval koos olnud OÜ Koikla osanike koosolek otsustas ühehäälselt ettevõtte tegevust jätkata. “Rääkisime, mis juhtus ja kuidas juhtus, ja kohale tulnud rahva seisukoht oli, et proovime jätkata,” lausus Jaan Laul. “Antud hetkel tegevust lõpetada ei ole ka sugugi mitte kerge, sest loomakasvatuses nii lihtsalt ei saa, et panen hommikul uksed kinni nagu mõnes tehases,” lisas ta. ´

Mingeid suuremaid investeeringuid karja suurendamiseks 38 liikmega osaühing praegu teha ei plaani, kuid tulekahjus hävinud lüpsiseadmed ja elektrikilp tuleb taastada ning kevadel külvatakse endistviisi maha ka teravilja ja rapsi. “Esimene asi on praegu taastada piimajahutus ja vaakumseadmed, et saaksime seda vähest piima, mis meil tuleb, kombinaadile müüa,” rääkis Jaan Laul, öeldes, et praegu joodetakse kogu piimatoodang vasikatele. “Kui me jätkusuutlikuks jääme, siis tahaks ka karja ikka suurendada, sest praegu olemas olev kari jääb liiga väikeseks,” lisas ta.

Jaan Laul tõdes, et enne tulekahju oli ettevõttel plaanis loomi ümber paigutada ja lautades remonti teha, aga tulekahju jõudis osaühingu plaanidest ette. Praegu on elektriseadmete rikke tõttu põlema süttinud Räägi laudas koos poegivate mullikatega kokku 50 lehma. Õnnetuse tagajärjel hukkus 40 looma, lisaks on sündinud kaheksa surnud vasikat.

OÜ Koikla kauaaegne juht Agnes Põlluäär, kes uuest aastast osaühingu juhtimise noorematele üle andis, usub, et esimene aasta pärast õnnetust saab olema väga raske. Samas juhivad tema hinnangul osaühingut tublid mehed, kes saavad ülesandega hakkama. Tuleb ka arvestada, et osaühing annab tööd kümmekonnale inimesele, kellel pole minna kusagile, märkis ettevõtte endine juht.

Agnes Põlluääre sõnul oli Räägi laudas juhtunud õnnetus tema jaoks emotsionaalselt lihtsalt jube. “Nüüd ma hakkan sellest tablettide abiga natukene üle saama,“ tunnistas Põlluäär, lisades, et oleks ta õnnetuse ajal veel ise osaühingut juhtinud, poleks ta seda ilmselt üle elanud.

Print Friendly, PDF & Email