Parim küttepuu on lepp (6)

Kõige loogilisem on Eestis küttepuuna kasutada kaske ja lepapuud, kuid kuna kasega saab küll valusa tule ahju, aga sellega kaasneb pigine küttekeha, on parim küttepuu lepp, kirjutatakse teemalehes Mets ja Puit.

Haaval on kõrge kütteväärtus ning söed hõõguvad ahjus kaua, mistõttu haaba võiks pidada üheks paremaks küttepuuks üldse, kuid ta on tavaliselt kallim kui lepp või kask. Saar, tamm ja õunapuu on küll tugeva kütteväärtusega, kuid nende kõrge kvaliteedi tõttu kasutatakse neid ka mööblitööstuses ja mujal, mistõttu neid küttepuuna üldiselt ei kasutata.

Kasutamiskõlbliku küttepuu niiskusesisaldus peab olema alla 20 protsendi. Selline puuhalg tundub kaalult kerge ja on veidi tuhmunud. Selle saavutamiseks tuleb umbes käsivarrejämedusi lõhutud küttepuid kuivatada riidas katuse all vähemalt terve suve. Veel parem oleks, kui puud saaksid kuivada vähemalt kaks aastat.

Lepp kuivab kõige kiiremini, okaspuu lepast natuke aeglasemalt. Haavapuu kuivab korralikult kuivaks kahe suvega. Lepahalu punakas värvus tähendab, et puu on alles toores ja seda ei saa põletada.

Print Friendly, PDF & Email