Palju õnne, Eesti, 93. sünnipäeval!

Palju õnne, Eesti, 93. sünnipäeval!

RÕÕMUS PÄEV: Kuressaare abilinnapead Kalle Koov (vasakul) ja Argo Kirss ning kultuurinõunik Heli Jalakas rõõmustamas päikselise vabariigi aastapäeva üle eile südapäeval kesklinnas.
Foto: Raul Vinni

Eesti Vabariigi 93. sünnipäeva tähistati kõikjal üle Saare maakonna – piduõhtud ja aktused said alguse teisipäeval maavanema vastuvõtuga ning oma riigi sünnipäeva tähistatakse veel ka eeloleval nädalavahetusel.

Valjala Martini kirikus peeti eilsel vabariigi aastapäeval pidulik kontsert-jumalateenistus, kus kõnega esines koguduse õpetaja Hannes Nelis. Valjala segakoor Waldia, kellel täitus samal päeval 21. tegevusaasta, laulis dirigent Õie Pärteli juhatamisel isamaalisi laule.

“Me kõik liigume oma teel täiuslikkuse poole, kus iial ei puuduks rahulolu ja ka kindlustunne. Aga vana hiina tarkus on öelnud, et inimest ründavad tema teel täiuslikkuse poole viis koletist: argus, laiskus, rumalus, füüsiline nõrkus ja usu puudumine,” rääkis Hannes Nelis, lisades, et eesti rahvas, kes täna tähistab oma kodumaa 93. sünnipäeva, ei ole kindlasti laisk ja ka mitte rumal ning mitte ka füüsiliselt nõrk.

“Pigem vastupidi. Meil on sangareid, kelle üle me kõik uhkust tunneme. Aga aeg-ajalt tundub mulle, et me peame tunnistama endale, et julguse ja usu säilimiseks on vaja väga pikka protsessi,” kõneles Nelis, kelle sõnul just usk ja julgus on eesti rahval väga kerged kaduma. “Eriti siis, kui ajad on raskemad ja tulevad tumedamad pilved meie kohale, aga ka vastupidi – kui päevad on helged ja kui hakkame oma isiklikule jõule lootma.”

Kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad asetasid pärja Valjala kirikuaias seisva Vabadussõjas langenute mälestussamba jalamile. Pidulik koosolemine jätkus pastoraadis teelauas.

Tunnustati tublisid

Nii mõneski vallas on kauniks traditsiooniks saanud just vabariigi aastapäeva paiku meeles pidada tublisid vallakodanikke. Nii tänasid Kaarma vallavanem Margus Mägi ja volikogu esimees Urmas Lehtsalu kolmapäeval toimunud vastuvõtul tublimaid tegijaid ja andsid külavanematele kätte ametimärgid.

Salme rahvamajja oli vabariigi 93. aastapäeva kontsertaktusele kogunenud vallarahvast terve saalitäis – kes piduliku päeva puhul lavale astuma, kes kontserti kuulama. Vabariigi sünnipäevale kohaseid laule alates hümnist ja lõpetades “Põhjamaaga” kandis ette Salme mudilaskoor, küll üksi, küll koos Salme legendaarsete Punaste Sõstardega. Ettekandmisele tuli ka lõik läinudsuvisest vabaõhuetendusest “Läänemere isandad”, mida muusikaliselt saatis Sõrve pärimusmuusika ansambel Küi.

Vallavanem Kalmer Poopuu andis ühes tunnuskirjadega üle tänavused valla stipendiumid. Nii sai oma suure perekonna säravate silmade all elutööpreemia kodukandi heaks korda saadetu eest kätte 87-aastane Anseküla vanahärra Arnold-Heinrich Niit. Valla tegija pere tiitel läks sel korral perekond Liblikule – Agole, Tiiule, Laurale ja Oskarile.

Kolmanda stipendiumi – Salme elu edendaja – saaja Riho Kadastik polnud aga kiire elu tõttu preemiat vastu võtma jõudnud. Tegija pere ja valla elu edendaja stipendiumi suurus oli traditsiooniliselt 320 eurot ja elutööpreemia suurus 640 eurot. Kõik värskelt tiitlitega pärjatud said lisaks ka piletid suvel toimuvatele Saaremaa ooperipäevadele.

Pärsamale oli aga kokku tulnud üle saja inimese, et tähistada isamaa sünnipäeva laulja Toomas Anni laulude saatel. Pidupäevatervitused ütles Pärsamal riigikogu liige Kalle Laanet ja rahvamaja juhataja Aina Tomson pakkus kokkutulnuile rahvusvärvides torti.

Sünnipäev Kuressaares

Kuressaare kesklinna pidulikule kõnekoosolekule oli aga vaatamata prõksuvale pakasele kokku tulnud päris palju nii linnakodanikke kui ka inimesi maalt. Palju oli vormis kaitseliitlasi, naiskodukaitsjaid, noorkotkaid ja kodutütreid, laulsid poiste- ja meeskoorid.

Sellest, mida võiks kirjutada sünnipäevakaardile Eesti Vabariigile, mõtiskles oma pidupäevakõnes linnapea Urve Tiidus. Tema sõnul pole siin riigis ükski probleem ületamatu, kui meie seas on piisavalt inimesi, kes tahavad, julgevad ja oskavad vastutust võtta ja lahenduste leidmiseks koostööd teha.

“Siin maal on meil kõigil veel palju unistusi ja mõtteid varuks, neid sünnib üha juurde,” sõnas Urve Tiidus, kelle sõnul unistused aitavad elada, aga keegi peab need unistused ka teoks tegema. Sõna võttis ka maavanem Toomas Kasemaa ning hingepalvuse luges Siioni kiriku pastor Margus Mäemets. Austust langenud kangelastele, tänu kellele Eesti riik kunagi sündis, avaldati pärgade panekuga Vabadussõja ausamba jalamile.

Kui enne pidulikku koosolekut Kuressaares peeti jumalateenistus nii EAÕK Püha Nikolai kirikus kui ka EELK Laurentiuse kirikus, siis südapäeval laulsid kuressaarlaste rõõmuks kultuurikeskuses isamaalisi laule huvikooli Inspira koorid.

Rita Loel, Ivika Laanet, Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email